İlk kez bir Türk takımının de yer alacağı Le Mans başlıyor!

İlk kez bir Türk takımının de yer alacağı Le Mans başlıyor!
Le Mans 24 Saat yarışı, bugün başlayacak. Yarışın 100. yılında Türkiye için çok anlamlı bir durum da söz konusu çünkü bu zamana kadar hiçbir Türk takımı Le Mans yarışında yer almamıştı. Bu kez ilk kez bir Türk takımı da yarışa dahil olacak.

Formula 1 kadar popüler olmasa da "Le Mans 24 Saat" yarışı, tarihin en köklü ve ikonik motorsporları organizasyonlarından biridir. 1923 yılından bu yana düzenlenen Le Mans 24 Saat yarışlarında konu yalnızca hız değil aynı zamanda dayanıklılıktır.

Otomobiller, 24 saat içinde 13 bin kilometrelik mesafe kat ederek zafere ulaşmak için mekanik mühendisliğinin sınırlarını zorlamak zorunda kalıyorlar.

Le Mans 24 Saat'te ilk kez bir Türk takımı yarışacak

Bu yıl Le Mans 24 Saat yarışının bizim için ayrı bir önemi var. İlk kez bir Türk takımı, Le Mans 24 Saat'te piste çıkacak. "923" numarasıyla yarışacak Racing Team Turkey, LMP2 kategorisinde 24 araç ile rekabet edecek.

Yarışta Türk pilot Salih Yoluç'a İngiliz Tom Gamble ve Belçikalı Dries Vanthoor eşlik edecek.

Racing Team Turkey'in aracında İstiklal Marşı'nın ilk kelimesi olan "Korkma" yazıyor

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Le Mans 24 Saat'in toplam uzunluğu 13.6 bin kilometre olacak ve bu mesafe, hiç durmadan 24 saat içinde kat edilecek. Sürücüler, pit stoplar sırasında sırasında yer değiştirecek ve dinlenecekler.

Le Mans 24 Saat ne zaman ve nasıl izlenir?

Adından da anlayabileceğiniz üzere Fransa'nın Le Mans şehrinde gerçekleşecek yarış, TSİ 17.00'de başlayacak. Yarışı Eurosport ekranlarından canlı olarak takip edebilirsiniz.

Son Haberler