Maruti Suzuki Jimny vs Maruti Suzuki Brezza

Maruti Suzuki Jimny vs Maruti Suzuki Brezza
Maruti Suzuki Jimny ve Brezza arasındaki farkların neler olduğunu görelim

Maruti Suzuki Jimny'nin uzun süredir Hindistan kıyılarına ulaşacağı vaat ediliyordu ve marka nihayet aracı 2023 Auto Expo'da sergiledi. Jimny, Hindistan'da Maruti Suzuki'nin sunduğu büyük listeye katılıyor. Maruti Suzuki Brezza, Maruti Suzuki'nin en çok satan modellerinden biri ve Jimny'nin de aynısını yapması bekleniyor. Maruti Suzuki Jimny ve Brezza arasındaki farkların neler olduğunu görelim.

Tasarım

İkisi arasındaki bariz fark, Brezza'nın günlük kompakt bir SUV olması, Jimny'nin ise araziye çıkmak için tasarlanmış kutu gibi bir SUV olmasıdır. 2022 Maruti Suzuki Brezza 3,995mm uzunluğunda, 1,790mm genişliğinde ve 1,685mm yüksekliğindedir. Dingil mesafesi 2,500 mm'dir. Yeni Brezza 45 mm daha uzun ancak diğer tüm boyutlar önceki SUV'a göre değişmeden kalıyor. Beş kapılı Jimny SUV 3,985mm uzunluğunda (yedek lastikle birlikte), 1,645mm genişliğinde ve 1,720mm yüksekliğinde olup dingil mesafesi 2,590mm'dir. Ayrıca 210 mm'lik yerden yüksekliğe sahiptir.

Merdiven şasisi üzerine kurulu Jimny'nin öne çıkan özellikleri arasında yuvarlak LED farlar, far yıkayıcılar, kalın kaplamalar, sis lambaları, siyah saran ızgara bölümü, arka tamponda yer alan kare şekilli arka lambalar ve 15 inçlik jantlar yer alıyor.

Dışarıda, 2022 Maruti Brezza'da LED projektör farlar, ikiz L şekilli LED DRL'ler, krom ekleri olan yeni bir ızgara, sis farları, kontrast renkli kızak plakası, yeni ön ve arka tamponlar, tavan rayları ve yeni 16 inç çift tonlu alaşım jantlar bulunuyor.

Motor ve Çekiş

Jimny, Maruti'nin AllGrip Pro 4x4 sistemi ile düşük aralıklı bir şanzımanla tüm tekerleklere güç gönderen beş ileri manuel veya dört ileri tork konvertörü ile eşleştirildiğinde 104PS ve 134Nm tork üreten 1.5 litrelik K15B benzinli motora sahiptir.

Brezza facelift yeni 1,5 litrelik K15C benzinli motora sahip. Bu motor, güç değerleri 2PS ve 1 Nm azalarak 103PS ve 136,8 Nm'ye düşmesine rağmen genel verimliliği ve sürüş kabiliyetini artıran DualJet teknolojisiyle donatılmıştır. Hafif hibrit destek, 900 rpm'de 3PS ekleyerek ürün yelpazesi genelinde standart olacaktır. Vites kutusu seçenekleri yine MPV'lerde olduğu gibi beş ileri manuel ve yeni altı ileri tork konvertörlü otomatik.

İç Mekan ve Özellikler

Makyajlı Brezza, 9 inç Smartplay Pro bilgi-eğlence ekranı, 8 hoparlörlü Arkamys ses sistemi, 360 derece kamera, bağlantılı teknoloji, ortam aydınlatması, kablosuz şarj ve baş üstü ekranı gibi yeni özelliklerin yanı sıra açılır tavana da sahip. Diğer özellikler arasında her tarafta LED aydınlatma, otomatik kararan iç ayna, anahtarsız giriş ve çalıştırma, klima kontrolü, otomatik farlar, vites kolu ve hız sabitleyici yer alıyor.

Jimny'nin iç mekanında dokuz inçlik SmartPlay Pro+ bilgi-eğlence sistemi, Arkamys ses sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, motor çalıştırma/durdurma düğmesi ve hız sabitleyici bulunuyor. Beş kapılı Jimny'de altı hava yastığı, yokuş kalkış ve iniş kontrolü, ABS, EBD, ESP, fren asistanı ve dört hoparlör bulunuyor.

Son Haberler