Mercedes-Benz 2023'ten itibaren manuel şanzımanı kaldıracak

Mercedes-Benz 2023'ten itibaren manuel şanzımanı kaldıracak
Mercedes-Benz, artan elektrifikasyon talebi nedeniyle 2023'ten itibaren manuel şanzımanı aşamalı olarak kaldıracak

Otomobil üreticisinin bir sözcüsü Alman Automobilwoche yayınına verdiği demeçte, Mercedes-Benz'in önümüzdeki yıldan itibaren araçlarındaki manuel şanzımanı kullanımdan kaldıracağını söyledi.

Sözcü, yayına verdiği demeçte, hareketin elektrikli mobilite için artan müşteri talebinden ve elektrikli araç bileşenleri, piller ve kısmi elektrikli tahrik sistemleri için daha fazla talepten kaynaklandığını söyledi. Belirli pazarlarda, A-Serisi ve B-Serisi, manuel şanzıman seçeneğiyle sunulmaya devam ediyor.

Automobilwoche , Mercedes-Benz'in 2023'ten itibaren binek otomobil hattından manuel şanzımanı aşamalı olarak kaldırmaya başlayacağını belirtirken, otomobil üreticisi kesin bir tarih belirtmedi .

Alman üretici, Autocar'a göre, Mercedes-Benz araştırma ve geliştirme başkanı Markus Schäfer'in 2020'de, otomobil üreticisinin içten yanmalı motor yelpazesinin modernizasyonunun bir parçası olarak manuel şanzımanların kullanımdan kaldırılacağını belirtmesiyle daha önce bu yöndeki niyetini belirtmişti .

IHS Markit ve ZF Group'un istatistiklerine göre, Mayıs 2021 itibarıyla manuel şanzımanlı otomobillerin küresel pazarı %17.1'e düştü. Amerika Birleşik Devletleri'nde IHS Markit verileri, 2020 yılında elektrikli araç satışlarının manuel şanzımanlı araç satışlarını geride bıraktığını tespit etti.

Manuel şanzıman talebindeki genel düşüşe ek olarak diderek daha yaygın hale gelen aktif güvenlik sistemlerinin otomatik şanzımanlarla daha iyi çalışmasıda alınan bu kararda önemli bir rol oynuyor.

Son Haberler