Nur topu gibi yeni vergimiz yolda! İkinci el araç alım-satımına vergi gelebilir

Nur topu gibi yeni vergimiz yolda! İkinci el araç alım-satımına vergi gelebilir
İkinci el otomobillerde yeni bir düzenleme yapılacağı iddia edilirken, bu iddialara göre ikinci el araç alım-satımında artık vergilendirme olacak.

Sıfır otomobile ulaşmanın pek çoğumuz için neredeyse imkansız olduğu şu günlerde, ikinci el otomobil sektörü ile ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Cumhuriyet Gazetesi'nin hazırlanmıştı. O taslağa göre ikinci el araç alım-satımlarına binde 5 vergi kesintisi uygulanması öngörülüyordu. Ancak ne olduysa teklif rafa kalkmıştı. Hükümetin bu kez bu düzenlemede kararlı olduğu, seçimlerden sonra harekete geçeceği iddia ediliyor.

500 bin TL'lik araba için 2.500 TL vergi ödenecek

2021'de taslak haline getirilen yasa tasarısının binde 5'lik vergi uygulaması, 500 bin TL'lik bir arabanın alım-satımında 2.500 TL'lik vergiye neden oluyordu. Cumhuriyet Gazetesi, oranın hala böyle kalıp kalmayacağına ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını belirtiyor. Bu konunun, 14 Mayıs'tan sonra netleşmesi bekleniyor.

Düzenlemenin ülkemize etkisi sadece bu vergi olmayacak. Hükümet, böyle bir düzenleme ile vergi kaçırmaların da önüne geçmeyi hedefliyor. Zira 2021'deki düzenlemeye göre ilk kez satılacak kullanılmış bir otomobilin satış bedeli, aracın en az kasko değeri kadar olacaktı. Böylelikle aracın ucuza el değiştirmiş gibi gösterilmesi mümkün olmayacaktı. Neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Son Haberler