Otomobil almak isteyenler buraya! Yakıt, fiyat/performans ve yatırım açısından en favori araçlar hangisi?

Otomobil almak isteyenler buraya! Yakıt, fiyat/performans ve yatırım açısından en favori araçlar hangisi?
Günümüzde otomobil seçimi, sürücülerin birçok kriteri göz önünde bulundurarak karar verdiği önemli bir süreçtir.

Yakıt, fiyat/performans ve yatırım açısından en favori araçlar hangisi? Otomobil almak isteyenler buraya- Günümüzde otomobil seçimi, sürücülerin birçok kriteri göz önünde bulundurarak karar verdiği önemli bir süreçtir. Türkiye genelinde otomobil sektörü hakkında bilgi sahibi olmak ve sürücülerin tercihlerini anlamak amacıyla Şikayetvar tarafından yapılan bir araştırma, kullanıcı memnuniyetini ve beklentileri ortaya koyuyor. 43 farklı marka ve 995 otomobil modeli incelenerek gerçekleştirilen bu araştırma, tasarım, yakıt tüketimi, fiyat, performans ve diğer kriterler açısından sürücülerin en çok tercih ettiği modelleri belirlemeyi hedefliyor.

Türkiye'de sürücülerin memnuniyet seviyesi hakkında bir araştırma yapan Şikayetvar, ankete katılan 50 bini aşkın kullanıcının geri dönüşleriyle 43 marka ve 995 otomobil modelinin memnuniyet seviyesini ölçtü. Tasarım, yakıt tüketimi, fiyat, performans ve diğer kriterler açısından sürücülerin en memnun olduğu modeller araştırma sonuçlarına göre ortaya çıktı. Bu araştırmada, hibrit ve elektrikli araçların sürücüler tarafından en çok tercih edildiği belirlendi. Şikayetvar tarafından yapılan çalışma, otomobil ve yakıt tüketimi kategorilerinde yapıldı.

Otomobil sektörü, teknolojideki gelişmelerle birlikte hızla değişiyor ve her geçen gün yeni modeller piyasaya sürülüyor. Sürücülerin otomobil tercihlerini belirleyen birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında aracın tasarımı, yakıt tüketimi, fiyatı, performansı ve güvenliği geliyor. Bu faktörlere ek olarak, otomobilin markası ve modeli de sürücülerin tercihlerini belirliyor.

Şikayetvar, Türkiye'de sürücülerin otomotiv sektörüne bakış açısı hakkında bir araştırma yaptı ve sürücülerin memnuniyet seviyelerini ölçtü. Araştırmanın sonuçları, sürücülerin en memnun olduğu araç tiplerini ortaya koyuyor.

Sürücülerin En Memnun Olduğu Araçlar

Şikayetvar tarafından yapılan bir ankete göre, sürücülerin en memnun olduğu araçlar belirlendi. Ankete katılan sürücülerin geri dönüşleri ve değerlendirmeleri sonucunda elektrikli ve hibrit araçlar en yüksek memnuniyet puanını aldı. Ankete katılanlardan 8,6 puan alan elektrikli ve hibrit araçlar, 8,59 puanla lüks spor otomobilleri takip etti. Lüks spor otomobillerin ardından sedan lüks ve suv-crossover lüks araçlar sürücülerin en memnun olduğu üçüncü araç tipleri olarak belirlendi.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç, panelvanların diğer araç tiplerine göre genel memnuniyet oranının düşük olmasıydı. Panelvanların genel memnuniyet seviyesi 7,06 olarak belirlendi. Ayrıca pick-up ve spor otomobillerin de memnuniyet oranının diğer araç tiplerine göre düşük olduğu gözlemlendi ve bu araç tipleri 7,9 puanla en düşük memnuniyet oranına sahip olanlar arasında yer aldı.

Fiyat ve performans kriterine göre en gözde modeller de belirlendi. Elektrikli ve hibrit araçlar fiyat/performans kriterinde birinciliği kimseye kaptırmadı ve sürücülerden 8,6 memnuniyet puanı aldı. Lüks spor otomobiller de fiyat/performans açısından öne çıkan modeller arasında yer aldı. Diğer bir yandan, geniş bagaj alanına sahip olan ve ticari amaçla da kullanılan pick-up modelleri, fiyat/performans açısından 6,68 puanla en düşük memnuniyet oranına sahip olan araçlar olarak belirlendi.

Tasarım ve konfor açısından da bazı araçlar sürücüleri memnun etmekte öne çıkıyor. Araştırmada, sedan lüks modellerin tasarım açısından en yüksek memnuniyet skoruna sahip olduğu belirlendi. Lüks spor otomobiller, elektrikli ve hibrit araçlar da konfor açısından sürücüleri en fazla memnun eden araçlar arasında yer aldı. Ancak hatchback-compact modellerinin en az memnuniyet skoruna sahip olduğu kaydedildi.

Yakıt tüketimi açısından ise hibrit ve elektrikli araçlar en iyi performansı gösterdi. Sürücüler bu araçlara 8,63 puanla en yüksek memnuniyet puanını verdi.

Son Haberler