Otomobil piyasasında zor günler başladı: Düşüş bekleniyor

Otomobil piyasasında zor günler başladı: Düşüş bekleniyor
Gazeteci Emre Özpeynirci, 2. el otomobil piyasasında düşüşün başlayacağını ifade ederek, "Artık piyasada ticaret veya yatırım amaçlı sıfır araç alanların, satmak için zorlanacağı, belki de liste fiyatı üstüne satamayacağı bir döneme girdik" dedi.

Gazeteci Emre Özpeynirci, sıfır otomotiv pazarında artış olduğunu ancak buna karşılık 2. el cephesinde işlerin tersine dönmeye başladığını söyledi.

Gazete Pencere'deki yazısında Özpeynirci, şu ifadeleri kullandı:

"PİYASADA SIFIR ARAÇ ALANLARIN SATMAK İÇİN ZORLANACAĞI BİR DÖNEME GİRDİK"

"Türkiye’de sıfır otomotiv pazarı rekor üstüne rekor kırmaya devam ederken, 2.el cephesinde ise işler tersine dönmeye başladı. Haziran ayında 9 günlük bayram tatiline rağmen sıfır otomotiv pazarı yüzde 35,6 artarak 115 bin adetlik rekor satışa ulaşırken, 2.el otomotiv pazarında ise 6 ay sonra ilk kayıp yaşandı. Kasım ayından bu yana sürekli büyüyen 2.el pazarı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 17,21’lik düşüşle 733 bin 136 adede gerilerken, bir önceki aya göre tam yüzde 21,3 kayıp yaşadı.

Kuşkusuz 2.el pazarının daralmasında haziran ayındaki uzun bayram tatilin etkisi vardır ama Ticaret Bakanlığı’nın önlemlerinden önce böyle bir düşüş yaşanması önümüzdeki günlere ilişkin pek de olumlu sinyaller vermiyor. Aslında 2.el pazarında daralma beklentisi haziran başından başlamıştı ve temmuz ayında da aynen devam ettiği görülüyor. Yani artık piyasada ticaret veya yatırım amaçlı sıfır araç alanların, satmak için zorlanacağı, belki de liste fiyatı üstüne satamayacağı bir döneme girdik.

Sonuçta kurlardaki artışa ve tüm araçların yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesiyle en ucuz otomobillerin fiyatının bile 1 milyon TL’den başlaması, alacak kişi sayısını da doğrudan etkiliyor. Sektör yetkilileri de bu sonuçlar sonrası, “2.el pazarı ciddi bir şekilde duruldu. Satıyoruz ama zorlanıyoruz” açıklamasını yapıyorlar. Otomotiv pazarındaki yüksek temponun Eylül ayı ile birlikte eski düzene dönmesi yani düşüşe geçmesi bekleniyor. Zaten son günlerde bayilerin müşteri aramaya başlaması da bunun göstergesi gibi.

Kurlar ve artan vergilerle en ucuz otomobil fiyatının 1 milyon TL’den başladığı Türkiye’de kâr amaçlı alımlar yüzünden sıfır otomobil satışlarında rekor üstüne rekorlar kırılırken, 2.elde ise işler tersine dönmeye başladı. 2.el satışları 6 ay sonra haziranda ilk kez düşerken, satışlarda büyük zorlanma başladı."

Son Haberler