Otomotiv sektörü faiz artışı beklentisinde

Otomotiv sektörü faiz artışı beklentisinde
Gazeteci Emre Özpeynirci, otomotiv sektörünün faiz artışı beklediğini ifade ederek, "Doğru adımlar atılır, ekonomi rasyonel çizgisine girerse, 2024'te acı reçeteyle otomotiv pazarı küçülür. 2025 sonrası toparlanma başlar ve 2026'da yine 1 milyon adetler konuşulmaya başlar. Ama her şey doğru yapılırsa..." dedi.

Tüm Türkiye'nin gözü ekonomi yönetiminin değişiminin ardından Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. Gazeteci Emre Özpeynirci de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, otomotiv sektörünün de faiz artışı beklediğini ifade etti.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ FAİZ ARTIŞI BEKLİYOR

Özpeynirci, "Otomotiv sektörü faiz artışı bekliyor. Bildiğiniz gibi Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Ben de ekonomi kadrolarındaki yeni atamalara bağlı olarak otomotiv sektör yetkililerine 'faiz' beklentilerini sordum. Neredeyse tamamının beklentisi artacağı yönünde. Kimi sınırlı kimi biraz daha yüksek artış bekliyor. Ama dövizinin ateşini söndürebilmesi için politika faizinin %20'nin üstüne çıkmasını söyleyen yetkili sayısı çok. Tabi hepsi temkinli olmaya da dikkat ediyor. Sonuçta faiz kararı otomotiv sektörünü doğrudan etkileyecek" dedi.

HER ŞEY DOĞRU YAPILIRSA 2026'DA 1 MİLYON ADETLER KONUŞULMAYA BAŞLAR

"Faizler artarsa, zaten yüksek olan reel faizlere etkisi ne olacak, kur ne kadar düşecek? Bunlar da şüphesiz yılın ikinci yarısında sektörün yönünü belirleyecek sorular" diyen Özpeynirci, "Ama önümüzde 1-1,5 yıl ekonominin acı reçete olmadan düzelmeyeceği aşikar. Yani doğru adımlar atılır, ekonomi rasyonel çizgisine girerse, 2024'te acı reçeteyle otomotiv pazarı küçülür. 2025 sonrası toparlanma başlar ve 2026'da yine 1 milyon adetler konuşulmaya başlar. Ama her şey doğru yapılırsa..." değerlendirmesinde bulundu.

Son Haberler