Pompacıları işsiz bırakacak icat! Hyundai'dan elektrikli arabalar için şarj robotu

Pompacıları işsiz bırakacak icat! Hyundai'dan elektrikli arabalar için şarj robotu
Hyundai, elektrikli otomobillerin otomatik olarak şarj edilmesini sağlayan bir robot icat etti. Bu robot sayesinde otomobillerini istasyona getiren sürücüler, artık aracından aşağı inmek zorunda bile kalmayacak. Şarj portu, direkt olarak aracınızın şarj ünitesine takılmış olacak.

Elektrikli otomobiller büyük bir hızla yaygınlaşmaya devam ederken, otomotiv şirketlerinin bu sektörle ilgili çalışmaları da devam ediyor. Bu bağlamda; Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, gerçekleştirdiği bir etkinlikte yapay zeka destekli bir şarj robotunu duyurdu. Hyundai tarafından üretilen robot, tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik bir ürün olarak karşımıza çıkacak.

Hyundai'ın ürettiği şarj robotu, en basit anlatımıyla tek kollu bir robot. 3 boyutlu kameralar ile donatılan bu robot, şarj istasyonuna gelen elektrikli otomobili otomatik olarak algılıyor. Tüketici şarj kapağını açtığında harekete geçen robot, şarj aletini araca otomatik olarak takıyor. Böylelikle tüketicinin araçtan inmesine gerek kalmıyor.

hyunda.jpg

Hyundai'ın şarj robotu işte böyle görünüyor

Hyundai, geliştirdiği robotu IONIQ 6'da test etti ve test aşamasına ait görüntüleri de paylaştı. Videoya baktığımızda, aracın otonom park sisteminin devreye alındığını, sonraki aşamada da otomatik şarj işlemlerinin gerçekleştirildiğini görüyoruz. Uzun vade düşünecek olursak, bir gün tam otonom araçların kendi kendine şarj istasyonlarına gidip, Hyundai'ın robotu yardımıyla kendi kendine şarj olup yeniden eve döndüklerine şahitlik edebiliriz.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim; Hyundai'ın şarj robotunun elektrikli olduğunu, olumsuz hava koşullarında kullanılmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. IP65 sertifikası ile su ve toza karşı direnç sağlayan robot, tüm hava koşullarına uygun olarak tasarlandı.

Son Haberler