Sahibinden.com açıkladı! İkinci el arabalar için yeni dönem başlıyor

Sahibinden.com açıkladı! İkinci el arabalar için yeni dönem başlıyor
Sahibinden.com 2. el araba satışları için önemli birtakım değişiklikler gerçekleştirecek. Şirket, yeni kanunlara uyumlu bir şekilde satış politikalarında yaptıkları düzenlemeleri açıkladı.

Popüler ilan ve alışveriş sitesi Sahibinden.com uzun yıllardır gayrimenkul, vasıta, alışveriş ürünleri ve hizmetleri gibi çok sayıda kategoride e-ticaret işlemlerine ev sahipliği yapıyor. Her gün binlerce ilanın paylaşıldığı platformda geniş bir ürün portföyü yer alırken, özellikle de ikinci el araba alım satımı için büyük rağbet gösteriliyor.

Sahibinden.com sitesi 2. el araba satışları için oldukça basit ve pratik bir hizmet sunuyor. Şirket, kullanıcıların güvenliğini artırmak, dolandırıcılık potansiyelinin önüne geçmek ve daha şeffaf bir çalışma yürütmek adına önemli birtakım değişikliklere gidiyor.

sahibinden-com-acikladi-ikinci-el-arabalar-icin-yeni-donem-basliyor-2.jpg

Sahibinden.com 2. el araba satışları için düzenleme getirdi

Kısa bir süre önce Resmi Gazete'de önemli bir karar yayımlanmıştı. Buna göre piyasa üzerindeki fahiş fiyatlı alım satım işlemlerinin önüne geçilmesi adına yeni kurallar getirilmişti. Araba sahiplerinin yeni araçlarını 6 bin kilometreyi geçmeden satması yasaklanırken; aynı zamanda araçların 6 ay geçmeden satışa çıkarılmasının da önüne geçildi.

Sahibinden.com ise bugün yaptığı açıklamada yeni kanun düzenlemelerine uygun bir şekilde politikalarında değişikliklere gittiklerini paylaştı. Yapılan açıklamalara göre 15 Eylül tarihinden itibaren devreye girecek olan yeni kurallar şu şekilde duyuruldu:

sahibinden-qhrc-cover.jpg

“Sahibinden motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin şeffaflığı artırmak ve tüketiciyi korumak adına önemli bazı değişiklikleri hayata geçireceğini duyurdu. Bu kapsamda; sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebilecek. Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini sadece “İkinci El” olarak seçebilecek ve “Araç Kilometresi” için en az 6.000 km girebilecek. Ayrıca, girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan detay sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” ifadesi, sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne taşınacak. Böylelikle; alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometresi ile birlikte görmeleri sağlanacak. Bu değişikliklerin 15 Eylül’de devreye alınması planlanıyor.

Ek olarak ilan detay sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanı sıra, aynı modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Güncel Liste Fiyatı” da gösterilecek. Böylece ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının güncel liste fiyatı şeffaf bir şekilde tüketicilere sunulmuş olacak.”

Son Haberler