Şikayetler giderek artıyor! Tesla Model X'ler geri çağrılabilir

Şikayetler giderek artıyor! Tesla Model X'ler geri çağrılabilir
Bazı Tesla Model X sahipleri, emniyet kemerleriyle ilgili ciddi sorun olduğu bildiriminde bulunmaya devam ediyor. Bu da çok sayıda Tesla'nın geri çağrılması anlamını taşıyor.

NBC News tarafından bildirilene göre, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) şu anda yeni Tesla Model X araçlarının karıştığı kazalarla ilgili soruşturmalardan bağımsız olarak, iki ayrı emniyet kemeri arızasını araştırıyor.

NHTSA'nın Kusur Araştırma Ofisi (ODI), Model X sahiplerinin ön emniyet kemerlerinin emniyet kemeri ön gericisine bağlı kalmadığını söyleyen iki şikayet olduğunu belirtiyor. Her iki mal sahibi de emniyet kemeri açılmasının 2022 ve 2023 model yılı Model X SUV'lerini kullanırken meydana geldiğini bildirdi. Müfettişler, "her iki aracın da sahiplerine yeterince bağlanmamış çapa bağlantılarıyla teslim edildiğini" yazıyor.

NHTSA ilk olarak 24 Mart'ta soruşturmayı başlattı ve yaklaşık 50.000 Model X aracın sorundan etkilenebileceğini söyledi. Kurum, her iki durumda da, "montaj sırasında uygun şekilde bağlanmadıkları" ve yalnızca sürtünmeli geçme ile birbirine yapıştıkları için ankrajın ön gerici ile buluştuğu bölgede "bağlantı hatası" meydana geldiğini söylüyor. Belirtilene göre açılma, "bağlantıya uygulanan kuvvet, araçlar hareket halindeyken sürtünme uyumu direncini aştığında" meydana geldi.

Tesla, 24.000'den fazla Model 3 aracı etkileyen bir sorunu çözmek için geçtiğimiz yıl farklı bir emniyet kemeri geri çağırması yapmak zorunda kalmıştı. Bunlar, teknisyenlerin arka koltuk ankrajını doğru bir şekilde yeniden monte etmedikleri, emniyet kemeri ile ilgili olmayan servis merkezi ziyaretleri nedeniyle meydana geldi.

Tam Kendi Kendine Sürüş özelliği, arka lamba aydınlatma sorunları ve yaya uyarısı gürültüsünü engelleme sorunu da dahil olmak üzere birçok yeni Tesla geri çağırmasının tamamı yazılımla ilgili sorunlardı. Ancak bu geri çağırmaların aksine, emniyet kemeri sorunlarının kablosuz bir yazılım güncellemesiyle çözülmesi muhtemelen mümkün görünmüyor.

Son Haberler