Şimdiye kadar kaç adet Togg T10X satıldığı açıklandı

Şimdiye kadar kaç adet Togg T10X satıldığı açıklandı
Togg, Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'ne ilk kez satış rakamı bildirirken, bu verilere göre mayıs ayında Togg, 306 adet satış gerçekleştirdi.

Bir süredir teslimat sürecinde olan Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu'nun (Togg), bu süreçte bazı sorunlar yaşadığı biliniyordu. Çekiliş ile yerli otomobil satın almaya hak kazanan vatandaşlar, araçlarını teslim alamadıklarını söylüyorlardı. Togg ise konunun medyada yankı bulması sonrasında müşterilerine e-posta gönderip, teslimatlarla ilgili tarih bilgilendirmesi yaptı. Gelen son haberler, Togg T10X teslimatlarında ciddi bir sıkıntı olduğunu doğruluyor.

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Togg T10X'in aylık üretim miktarlarından bahsettik. Buna göre mart ve nisan aylarında 170, mayıs ayında ise 1.370 adet araç üretimi yapılacaktı. Ancak Togg, bu planlamanın oldukça gerisinde gibi görünüyor. Zira şirketin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'ne (ODMD) verdiği rakamlar, şu ana kadar sadece 306 adet Togg T10X satışı yapıldığını ortaya koyuyor.

İşte Togg'un ODMD'ye verdiği satış rakamı sayısı

ODMD'nin internet sitesine girip "açıklamalarda, Togg fiyatlarında üretim maliyetine paralel değişimler yaşanabileceğini söyledi. Fiyatların düşmesi zaten beklenen bir şey değil. Ancak fiyatların yükselmesine karşı da yapılabilecek bir şey yok. Üstelik teslimatlar ne kadar gecikirse, kur ve enflasyona maliyetler de o kadar fazla artacak gibi görünüyor.

Bu durumda şubat ayında Togg için ön sipariş hakkı kazanan vatandaşlar, yılın ilerleyen döneminde zamlı bir şekilde T10X'i teslim almak zorunda kalabilir. Olmaz demeyin; Türkiye'deki hiçbir otomotiv markası sabit fiyat garantisi vermiyor. Hatta kısa süre önce Türkiye'ye giriş yapan Tesla bile ilk teslimatlarını lansman fiyatından değil zamlı fiyattan gerçekleştirmişti.

Son Haberler