Tesla çalışanları hakkında skandal iddia! Kamera kayıtlarını paylaşıp kullanıcılarla dalga geçtiler

Tesla çalışanları hakkında skandal iddia! Kamera kayıtlarını paylaşıp kullanıcılarla dalga geçtiler
Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla hakkında şok eden bir iddia ortaya atıldı. İddia edilene göre Tesla çalışanları, araçların içindeki kameralara erişim sağlayarak görüntülerini paylaşıp, kullanıcılarla dalga geçti.

4 Nisan itibarıyla ülkemize giriş yapan Tesla, şimdi büyük bir skandalla gündeme geldi. Tesla çalışanlarının, araç içerisindeki kameralar sayesinde kullanıcıların çeşitli videolarını paylaşıp, görüntülerle dalga geçtikleri ortaya çıktı.

Reuters'ın bir raporuna göre; Tesla çalışanları; kullanıcıların araba kazaları, yol öfkesi olayları ve diğer potansiyel olarak utanç verici özel videolarını görüntüledi ve paylaştı.

Araç kameralarında kaydedilen görüntüler, çalışanlar tarafından paylaşıldı

Tesla çalışanlarının araç kameraları tarafından kaydedilen özel videoları elden ele dolaştırarak, videolar ve kişilerle dalga geçtiği ortaya çıktı. 2019'dan 2022'ye kadar Tesla'nın dahili mesajlaşma sistemleri aracılığıyla paylaşıldığı bildirilen videolar, otonom sürüş özelliklerini etkinleştirmek için Tesla araçlarına monte edilen kameralarla kaydedildi.

Kaynakların Reuters'a anlattığına göre; Tesla çalışanları tarafından paylaşılan kayıtlar, grafik çarpışmalar ve yol öfkesi olaylarından, bir arabaya yaklaşan çıplak bir adamın videosu da dahil olmak üzere daha utanç verici sahnelere kadar uzanıyor.

Hatta bazı çalışanların, kaydedilen videolardan alınan görüntüleri kullanarak memeler oluşturdukları ve daha sonra bunları özel grup sohbetlerinde paylaştıkları da bildirildi.

Eski bir Tesla çalışanı Reuters'a yaptığı açıklamada bazı videoların araçlar kapalıyken bile kaydedilmiş olabileceğini belirtti. Eski çalışan Reuters'a "İnsanların garajlarının ve özel mülklerinin içini görebiliyorduk. Diyelim ki bir Tesla müşterisinin garajında ayırt edici bir şey vardı, bilirsiniz, insanlar bu tür şeyleri yayınlardı." dedi.

Ancak Tesla, bu özelliğin destek sayfasında "Nöbetçi Modu" kayıtlarının şirkete iletilmediğini, canlı yayınların uçtan uca şifrelendiğini ve şirket tarafından "erişilemediğini" iddia ediyor.

Tesla'nın bu özelliği daha önce başına bela olmuştu

Reuters'e göre; Tesla'nın daha önce, müşterilerin onaylaması halinde şirketin çalışmayan araçlardan kayıt almasına izin veren bir politikası vardı. Hollanda Veri Koruma Kurumu'nun (DPA) Tesla araçlarının "aracın yanına gelen herkesi filme aldığını" tespit eden bir soruşturmasının ardından Tesla, 2023 yılına kadar araçlarının kameralarını varsayılan olarak kapatıyordu.

Tesla ayrıca DPA'nın soruşturmasının ardından Sentry Mode'a gizlilik odaklı birkaç ince ayar daha ekledi. Artık kameralar şüpheli bir aktivite tespit ettiğinde değil, yalnızca araca dokunulduğunda kayıt yapmaya başlıyor. Buna ek olarak; şirket Tesla araçlarının farlarının yanıp sönmesini sağlayarak yoldan geçenleri araçlarının kayıt yaptığı konusunda uyarmaya da başladı.

Şirket, 2019'da Sentry Mode'u piyasaya sürerek bu özelliği, sürücüleri park halindeki araçlarının etrafındaki şüpheli faaliyetler konusunda uyarmanın ve ardından kaydedilen olayları aracın yerleşik hafızasında saklamanın bir yolu olarak tanıttı.

Ancak Hollanda, Tesla'nın Sentry Mode'nun endişe yarattığı tek ülke değil. Geçtiğimiz yıl Almanya'nın tüketici örgütü VZBZ, Nöbetçi Modu'nun "veri koruma yasasını ihlal ettiğini" iddia ederek Tesla'ya dava açmıştı.

Tesla araçları ayrıca geçen yıl Çin'in Beidaihe bölgesinden, araçların kameralarının ülkenin üst düzey liderleri arasındaki özel bir toplantıyı yakalayacağı endişesiyle yasaklanırken, Çin ordusu da benzer gözetleme endişeleri nedeniyle 2021'de Tesla araçlarını yasaklamıştı.

Son Haberler