Tesla radar teknolojisine geri dönmeyi planlıyor

Tesla radar teknolojisine geri dönmeyi planlıyor
Her zaman "sadece kamera görüşü" yaklaşımıyla tam otonomiye ulaşmayı düşünen Elon Musk yönetimindeki Tesla, şimdi önümüzdeki yılın Ocak ayından itibaren Lidar sensör benzeri yaklaşıma dönmeyi planlıyor

Electrek'in haberine göre Tesla, ABD Federal İletişim Komisyonu'na (FCC), Autopilot olarak bilinen standart gelişmiş sürücü destek sisteminin karıştığı kazaların artmasıyla ilgili incelemelerin ortasında, önümüzdeki aydan itibaren yeni bir radar pazarlamayı planladığını söyledi.

FCC, Tesla'ya "yeni radarın ayrıntılarını açıklamaması için gizli muamele" izni vermişti.

Tesla, 2016'dan bu yana ürettiği tüm araçların gelecekteki yazılım güncellemeleriyle kendi kendine sürüşe geçmesi için "gerekli tüm donanıma" sahip olduğunu iddia etti.

Bununla birlikte, henüz kendi kendine sürüş kabiliyetine ulaşamadı ve Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) yazılımı, etrafındaki tartışmaların ortasında hala beta aşamasında.

Tesla geçen yıl Mayıs ayında araçlarından radarı kaldırmaya başladı.

Tesla CEO'su Elon Musk geçen yıl Electrek'e verdiği demeçte, saf görüş ile güvenlik olasılığının görüş+radardan daha düşük değil, daha yüksek olacağını söyledi.

Ancak CEO, Tesla'nın "çok yüksek çözünürlüklü bir radara" sahip olması halinde radarı kullanmaya devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

"Çok yüksek çözünürlüklü bir radar saf görüşten daha iyi olurdu, ancak böyle bir radar mevcut değil. Yani yüksek çözünürlüklü radarla görüş, saf görüşten daha iyi olurdu" demişti.

Ekim ayında Tesla, Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Tayvan için üretilen Model 3 ve Model Y araçlarından 12 ultrasonik sensörünü kaldırmıştı.

Şimdi radar Tesla'ya geri dönmüş gibi görünüyor ancak hangi araçların yeni radarı alacağı henüz belli değil.

Son Haberler