Tesla Şanghay fabrikasının Aralık ayı üretim planını düşürdü

Tesla Şanghay fabrikasının Aralık ayı üretim planını düşürdü
Tesla'nın Şangay fabrikasındaki envanter seviyeleri, yaz aylarında üretim tesislerinin yükseltilmesinin tamamlanmasının ardından keskin bir şekilde yükseldi ve elektrikli araç envanteri Ekim ayında şimdiye kadarki en hızlı artışını gösterdi.

Elektrikli araç üreticisinin üretim planı hakkında bilgi sahibi iki kişi, Tesla'nın Şangay fabrikasında Model Y'nin Aralık ayı üretimini bir önceki aya göre yüzde 20'den fazla azaltmayı planladığını söyledi.

Planlanan üretim kesintisi, Tesla'nın Kasım ayı için Çin'de rekor satışlar bildirmesinin ardından geldi.

Tesla temsilcisi ayrıntı vermeden "yanlış haber" yanıtını verdi. Sözcü, Reuters'in Tesla'nın herhangi bir üretim azaltımının gerçekleşeceğini inkar edip etmediği veya hareketin zayıf taleple bağlantılı olup olmadığı yönündeki sorularına yanıt vermedi.

Tesla hisseleri, şirketin açıklamasının ardından New York'taki piyasa öncesi işlemlerde yüzde 2,1 düşüş gösterdi.

Tesla'nın Şangay fabrikasındaki envanter seviyeleri, yaz aylarında üretim tesislerinin yükseltilmesini tamamladıktan sonra keskin bir şekilde yükseldi ve EV envanteri Ekim ayında şimdiye kadarki en hızlı şekilde arttı.

ABD'li otomobil üreticisinin Çin'de Model 3 ve Model Y otomobillerinin fiyatlarını yüzde 9'a kadar düşürmesi ve sigorta teşvikleri sunması, Çin'de üretilen otomobillerin Kasım ayı satışlarının Ekim ayına göre yüzde 40, bir önceki yıla göre ise yüzde 89,7 oranında artmasına yardımcı oldu.

Xinhua'nın Tesla'ya dayandırdığı haberine göre Tesla Kasım ayında 100.291 adet Çin yapımı elektrikli araç teslim ederek Şanghay fabrikasının 2020 sonlarında açılmasından bu yana en yüksek aylık satış rakamına ulaştı.

Şirketin Şanghay'daki yüksek stok seviyeleri, Çin'in otomobil pazarının yavaşlayan talep ve yerel tedarik zincirlerindeki aksaklıklarla karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı.

Çin'in "dinamik sıfır-COVID" stratejisini gevşetmek için ne zaman önemli adımlar atacağı konusundaki belirsizlik, dünyanın en büyük otomobil pazarının görünümünü gölgeledi, ancak bazı Çin şehirleri son haftalardaki protestoların ardından bazı kısıtlamaları hafifletmek için adımlar attı.

Reuters'in Eylül ayında bildirdiğine göre Tesla, Austin, Teksas ve Berlin'deki yeni fabrikaların üretimi artırmasıyla Model Y ve Model 3 EV'lerin üretimini dördüncü çeyrekte küresel olarak keskin bir şekilde artırmayı planlıyordu.

Reuters'in haberine göre otomobil üreticisi, üretim maliyetlerini düşürmeyi ve beş yaşındaki elektrikli sedanın cazibesini artırmayı amaçladığı için Model 3'ün yenilenmiş bir versiyonunun üretimine 2023'ün üçüncü çeyreğinde Şangay'da başlamayı planlıyor.

Son Haberler