Tesla'nın şarj standardına Volvo da geçti

Tesla'nın şarj standardına Volvo da geçti
Elektrikli otomobillerin şarj sistemi konusunda Tesla'nın yolunda gitmeye karar veren dev şirketler listesine bir yenisi daha eklendi. Araçlarının güvenliğiyle meşhur olan Volvo, şarj standardına geçiş yaptı.

Kuzey Amerika Şarj Standardı akımına katılan şirket sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak Volvo da, Tesla'nın şarj konektörünü ve bağlantı noktasını benimseyen otomobil üreticileri listesinin en yeni üyesi olacağını duyurdu.

Şirket, yaptığı bir basın açıklamasında, 2025'ten itibaren elektrikli araçlarında Tesla'nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) şarj konektörünü kullanmaya başlayacağını söyledi.

Volvo, Tesla'nın şarj konektörünü benimsemenin yanı sıra, önümüzdeki yıldan itibaren Tesla'nın Supercharger ağına erişim de elde edecek. Şirket, müşterilerinin Volvo Cars uygulaması aracılığıyla şarj konumlarını bulabileceklerini ve 2024'ün ilk yarısından itibaren bir adaptör kullanarak Supercharger ağına erişebileceklerini söylüyor.

Otomotiv devi, 2025 yılında araçlarında CCS'den NACS'ye geçiş yaptıktan sonra, CCS'li bir aracı olan müşteriler, Volvo tarafından sağlanan bir adaptörle Tesla'nın Supercharger'larını kullanabilecek. Şirket, bu adaptörün ücretsiz olup olmayacağını, müşterilerin satın alması gereken bir şey olup olmadığını veya maliyetinin ne olacağını açıklamadı.

tesla-nacs-e1688058938741-e5hb.jpg

Volvo Cars CEO'su Jim Rowan tarafından yapılan açıklamada, Tesla'nın şarj standardını benimsemenin şirketin 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olma hedefinin önemli bir parçası olduğu belirtildi: "2030 yılına kadar tamamen elektrikli olma yolculuğumuzun bir parçası olarak, elektrikli bir otomobille hayatı olabildiğince kolaylaştırmak istiyoruz. Ulaşımı daha sürdürülebilir hale getirmede önemli bir adım olan daha fazla insanın elektrikli sürüşe geçiş yapmasının önündeki en büyük engellerden biri, kolay ve uygun şarj altyapısına erişimdir. Bugün, bu anlaşma ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika'daki Volvo sürücüleri için bu engeli kaldıracak büyük bir adım atıyoruz."

Volvo, NACS'nin benimseyeceğini duyuran en son otomobil üreticisi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz ay, hem Rivian hem de GM, Tesla ile NACS şarj konektörünü benimsemek ve Supercharger ağına erişim elde etmek için anlaşmalar yaptıklarını duyurdu. Standardı benimsemeyen herhangi bir otomobil üreticisi, muhtemelen birkaç yıl içinde müşterilerine bunu açıklamakta zorlanabilir…

Son Haberler