Ticaret Bakanından 2. el otomobil satışı hakkında önemli açıklama

Ticaret Bakanından 2. el otomobil satışı hakkında önemli açıklama
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomobil sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunarak, yapılan yeni düzenlemenin istikrarı sağlayacağını ifade etti. Bolat, ikinci el piyasasında fırsatçılara geçit verilmeyeceğinin de altını çizdi.

Hükümet, otomotiv sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili attığı yeni adımlarla piyasayı normalleştireceğine inanıyor. Bu bağlamda; artık bireylerin de 6 ay - 6000 km sınırına dahil edilmesine kanaat getirildi. Ayrıca, yakın geçmişte alınan başka bir karar ile de ikinci el otomobillerin, sıfırından daha yüksek fiyata ilana koyulması yasaklandı. Kurallara uymayanlara da ceza kesileceği söylendi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, işte tüm bu yapılanlarla ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Yapılan düzenlemelerin birkaç hafta içerisinde meyve vermeye başlayacağını söyleyen Bolat, otomotiv sektöründe istikrarın sağlanacağını ifade etti. Gelin hep birlikte Ömer Bolat tarafından yapılan açıklamalara yakından bakalım.

"İkinci el satışlarda gevşeme oldu"

"İkinci elde satışların gevşediğini müşahede ediyoruz. Birkaç hafta zaman alacak ama istikrarı kısa sürede piyasada sağlayacağız." ifadelerini kullanan Bakan Ömer Bolat'ın konuyla ilgili tam açıklaması şöyle:

Ancak burada kafamızı karıştıran bir husus var. İkinci el pazarında durgunlaşmanın yaşanmasının esas nedeni yapılan düzenlemeler olmayabilir. Bankaların kredi musluklarını kapattığı zaten herkes tarafından bilinen bir gerçek. Üstüne BBDK düzenlemeleri gereğince fiyatı 800 bin TL'ye olan otomobiller için sadece yüzde 50 kredi kullanılabiliyor. Özetle, ikinci el araba almak zaten zordu, son dönemlerde iyice zorlaştı.

"İkinci el otomobil ithalatı olmayacak"

Bazı "gazeteciler", son dönemlerde sosyal medyada suni bir gündem oluşturmaya çalıştılar. Onların iddiasına göre hükümet, yurt dışından otomobil ithalatı yapacak, böylece pazardaki dengeyi sağlayacaktı. Oysa bunu dile getiren sözümona gazeteciler, otomotiv sektöründe zaten patlamalar yaşanırken hükümetin neden böyle bir şey yapacağını tam olarak açıklayamıyorlardı. Tabi bir de işin cari açık boyutu vardı.

Son Haberler