TOGG için beklenen haber! Çıkış tarihleri açıklandı

TOGG için beklenen haber! Çıkış tarihleri açıklandı
TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) ile ilgili önemli bir haber geldi. Yerli otomobil hakkında yapılan yeni açıklamalara göre merakla beklenen araçların çıkış tarihleri belli oldu. İşte detaylar...

TOGG ve Farasis’in yüzde 50’şer paylık eş ortaklığıyla kurulan Siro Energy de ilk prototip pil üretimi ve test sürecini tamamladı.

Tesis tamamladı

TOGG, pil ve şarj istasyonu üretimi için Siro ve TruGo isimli iki şirket kurdu. Her ikisi de otomobillerin seri üretimi başlamadan önce ilk prototiplerini üreterek test faaliyetlerini tamamladı. Ayrıca yalnızca TOGG’a değil, diğer markalara da üretim yapabilecekler.

Bugün Siro’nun sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşıma göre Togg’un piyasaya sürülecek ilk versiyonunda kullanılacak bataryanın üretimi tamamlandı. Bununla birlikte test faaliyetlerinin de başarıyla sonuçlandığı belirtiliyor. Bu da ürünün artık seri üretime hazır hale geldiğini gözler önüne seriyor.

Fakat Siro yalnızca Togg için üretim yapmayacak. Zira Farasis ile birlikte kurulan bu şirketin tüm Avrupa pazarına otomobil ve tüketici elektroniği gibi diğer alanlarda hizmet etmesi bekleniyor. Ancak tabii ki en büyük siparişi Togg’dan alacaktır.

togg-icin-beklenen-haber-cikis-tarihleri-aciklandi-2.jpg

TOGG, batarya üretimi konusunda Çinli Farasis şirketiyle daha önce bir anlaşmaya varmıştı. Bunun sonucunda kurulan Siro’nun ise 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacağı söylendi. Şimdi ise bu pillerin teknik özellikleri konusunda bazı bilgiler açıklandı.

Ortaya çıkan haberlere göre TOGG’un batarya üretimindeki ortağı olan Çinli Farasis şirketi, 8 dakikalık şarj ile 250 km gidebilen (yüzde 80+ dolum) ve 1.5 milyon km kullanım ömrü sunan yeni nesil bataryalarını Siro’nun Gemlik tesislerinde üretecek. Fakat dördüncü nesil yani yeni tip pillerin Togg araçlara entegrasyonu 2025 yılında olacak.

TOGG’un ilk araçlarında kullanılacak pillerin de piyasa standartlarında iyi bir noktada olduğunu belirtelim. Zira 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80 oranında dolum yapabilecek. Tabii bu verilerde bahsi geçen modelin 500 değil, 300 km menzilli model olduğunu da söyleyelim.

Bu sürenin 2 yıl içerisinde neredeyse 4’te 1’ine düşecek olması oldukça büyük bir gelişme.

TOGG modellerinin çıkış tarihi:

Modeli - Araç tipi - Çıkış tarihi

TOGG SUV - C-segment SUV - 2023 ilk çeyrek
TOGG Sedan - C-segment Sedan - 2024 3 ile 4. çeyrekte
TOGG Hatchback - Belli değil - 2030
TOGG Kompakt SUV - B-segment SUV - 2030
TOGG MPV - Belli değil - 2030

Son Haberler