Volkswagen ve İtalyan Enel yüksek hızlı şarj için ortak girişim başlattı

Volkswagen ve İtalyan Enel yüksek hızlı şarj için ortak girişim başlattı
Volkswagen ve İtalyan Enel, İtalya genelinde elektrikli araçlar (EV'ler) için 3.000 yüksek hızlı şarj noktası inşa etmek üzere ortak bir girişim kurdu ve her biri 100 milyon avro (105,38 milyon dolar) yatırım yaptı.

Şarj noktaları 2023 yılı sonuna kadar 500 noktada tüm üreticiler tarafından üretilen otomobillerin sürücüleri tarafından erişilebilir olacak ve 350 kW'a kadar kapasiteye sahip olacak.

2022 yılı sonuna kadar, otomobil üreticisi ve ortakları Avrupa'da planlanan 18.000 hızlı şarj noktasının 4.300'ünü, Amerika Birleşik Devletleri'nde planlanan 10.000'in 3.700'ünü ve Çin'de planlanan 17.000'in 8.000'ini kurmuş olacak.

Bu da dünya genelinde 16.000 hızlı şarj istasyonu anlamına geliyor ki bu da 2025 yılına kadar 45.000 hedefinin yaklaşık üçte biri.

Volkswagen Avrupa'da BP ve İspanyol Iberdrola ile ortaklıklar yürütüyor ve rakip otomobil üreticileri BMW, Mercedes-Benz, Ford ve Hyundai ile hızlı şarj girişimi Ionity'nin hissedarı.

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi, elektrikli araçlar için yeterli şarj noktası ve yeterli güç olmasını sağlayarak, batarya menzilleri konusunda endişeli sürücüleri fosil yakıtlı araçlarını tamamen terk edebileceklerine ikna etmeyi umuyor.

McKinsey'in Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği için yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa'da 2021 yılı sonunda 375.000 olduğu tahmin edilen şarj noktalarının 2030 yılına kadar en az 3,4 milyona çıkarılması gerekiyor.

Çalışmaya göre, yenilenebilir elektriğin de şarj şebekesine uygun zamanlarda dağıtılması gerekiyor ve bu da yaklaşık 240 milyar avroluk bir kümülatif maliyete yol açıyor.

Volkswagen yönetim kurulu üyesi Thomas Schmall Salı günkü basın toplantısında "Asıl zorluk enerjiyi ihtiyaç duyulduğu anda kullanılabilir hale getirmektir" dedi. "Enerji depolama kilit bir rol oynayacak."

Schmall ayrıca Volkswagen'in, otomobillerin bataryalarındaki enerjiyi şebekeye geri gönderebildiği çift yönlü şarjı önümüzdeki yılın ortalarında otomobillerinin çoğunda kullanıma sunacağını da sözlerine ekledi.

Son Haberler