Volkswagen yeni yazılım ve araç platformu geliştirecek

Volkswagen yeni yazılım ve araç platformu geliştirecek
Eylül ayında göreve gelen Oliver Blume, Alman grubunun kitlesel pazara yönelik VW ve Skoda'lardan üst düzey Audiler ve Porsche'lere kadar uzanan markaları için planlar geliştiriyor.

Reuters'a konuşan üç şirket kaynağı, Volkswagen CEO'sunun 15 Aralık'ta otomobil üreticisinin denetim kuruluna yeni bir yazılım ve araç platformu stratejisi sunacağını ve selefinin vizyonunu gerçekleştirilebilir hedeflere dönüştürmeye çalışacağını söyledi.

Selefi Herbert Diess, emisyon hilesi skandalıyla imajı zedelenen Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisini elektrikli bir geleceğe taşıdığı için bir vizyoner olarak övüldü. Ancak bazen istikrarsız liderliği ve özellikle yazılım kolu Cariad'daki gecikmeler ve maliyet aşımları nedeniyle de eleştirildi.

"Öncelikle yazılım ve bu alandaki gerçeklik kontrolü. Daha sonra yazılımı ürünlere aktarmanız gerekir. Her ikisi de birbirine uymalı ... Şirketin karar alma mekanizmasına yakın bir kaynak, daha önce birkaç yıl boyunca kararlaştırılmayan şeylerin şimdi çok hızlı bir şekilde çözüldüğünü söyledi."

Konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar Reuters'e, Seviye 4 otonom sürüşü mümkün kılacak olan ve 2026'dan itibaren filo genelinde uygulanması beklenen yeni yazılım platformu 2.0'ın on yılın sonuna erteleneceğini söyledi. Bir kaynak 2028'de başlanmasının muhtemel olduğunu tahmin ediyor.

Ekstra zaman 2.0 platformunun mükemmelleştirilmesine olanak tanıyacak. e-Macan ve Audi Q6 e-tron gibi premium elektrikli modeller için 1.2 platformu önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak ve grubun daha geniş bir araç yelpazesinde kullanılmakta olan 1.1 platformu bu arada güncellemeler alacak.

Kaynaklar, gecikmenin maliyetinin henüz netleşmediğini söyledi.

İlk olarak 15 Aralık'taki yönetim kurulu toplantısını haberleştiren Handelsblatt, Blume'nin yeni planları kapsamında yazılımın on yılın sonuna kadar rekabetçi kalmasının 1 milyar avroya (1,1 milyar dolar) mal olacağını söyledi.

Volkswagen yorum yapmayı reddetti.

Geçtiğimiz ay Reuters'a konuşan bir kaynak, 2015 yılından bu yana Porsche markasının CEO'su olan ve grup CEO'luğu görevini sürdüren Blume'un, VW markasının Trinity elektrikli modelini inşa etmek üzere 2 milyar avroluk yeni bir tesis için Diess'in planını da gözden geçirdiğini söyledi.

Son Haberler