Volvo'dan efsane bir SUV yolda

Volvo'dan efsane bir SUV yolda
Volvo, gençleri hedefleyen bir modelle piyasaya çıkmaya hazırlanırken, Volvo EX30 elektrikli kompakt SUV modeli, kısa zamanda devreye girecek.

Volvo'nun yeni, lüks bir şekilde döşenmiş, üç sıralı yeni nesil elektrikli aracı EX90 SUV henüz piyasaya çıkmamış olsa da, İsveçli şirket şimdiden bir sonraki modelden bahsetmeye başladı. Volvo EX30, 7 Haziran'da global lansmanı yapılacak olan küçük bir SUV olacak.

EX30 adı birkaç haftadır duyuluyor olsa da, elektrikli kompakt SUV'un nispeten yakında tam olarak tanıtılacağını bilmek, Volvo hayranlarını kesinlikle heyecanlandıracak bir durum.

Volvo aracın boyutu konusunda kararlı bir adım atıyor gibi gözüküyor. Şirket basın açıklamasında "Küçük düşünmek en büyük fikirlerimizden biri" diyor. Aracın C40 Recharge ve XC40 Recharge dahil olmak üzere 40 serisi EV'lerinin altında yer alması muhtemel gözüküyor.

maxresdefault-001.jpg

Araç, kompakt boyutlarına rağmen SUV şeklini koruyacak ve bu da muhtemelen C40 Recharge'dan daha yüksek bir tabana sahip olacağı anlamına geliyor. Volvo, bu EV ile genç otomobil alıcılarını hedefliyor. Bu yüzden macera arayışına vurgu yapan, ancak bir şehir caddesine paralel park edebilecek kadar kompakt sportif bir araç bekleyebiliriz.

Volvo CEO'su, geçtiğimiz yıl şirketin yaklaşmakta olan EV'lerini ilk kez tanıttığı sırada, hedef kitlelerinin gençler olduğunu söylemişti. Top Gear'ın bildirdiğine göre Jim Rowan, "Belki ilk kez araç sahibi olacaklar için şehir içi sürüşe daha uygun olan daha küçük bir SUV düşünebilirsiniz" diyor ve ekliyor: "Bir sonraki pazarımız Z kuşağı - 18, 19 yaşındakiler. Şu anda Gen Z ile konuşmuyoruz, marka bu genç demografiyle hiçbir zaman gerçekten konuşmadı. Kesinlikle bu yönde ilerliyoruz."

Yine de, EX30 çıktığında muhtemelen pek çok rakibi olacaktır. Şu anda pazara hakim olan Tesla Model Y, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 gibi kompakt, iki sıralı elektrikli SUV'ların yanı sıra, Chevy Equinox ve Blazer EV'ler, Polestar 3 ve Honda Prologue dahil olmak üzere Volvo'nun rakibi olacak pek çok farklı yeni model de piyasaya sunulmaya hazırlanıyor.

Son Haberler