Wolkswagen’in yeni elektrikli araç serisi her keseye uygun olacak mı?

Wolkswagen’in yeni elektrikli araç serisi her keseye uygun olacak mı?
Wolkswagen yeni elektrikli araç serisiyle yeniden piyasayı tozu dumana çevirmekte kararlı. Elektrikli araç serilerinin ilgi gördüğü şu günlerde güvenilir markadan da hamle geldi.

Tasarım ilhamını klasik Polo ve Golf modellerinden alan ve 2026 yılında sunulması planlanan yeni bir giriş seviyesi modelin ön gösterimini yapan yeni Volkswagen ID 2all konsepti ortaya çıktı.

Avrupa’daki satış fiyatı 25 bin EURO’nun altında kalacak şekilde ayarlanan yeni ID 2all, Alman otomobil devi tarafından tanıtıldı. Wolkswagen firmasının merakla beklenen serilerinden biri olmayı başaran modelin görsel dizaynı ilgiyi üzerine çekme konusunda bir hayli başarılı olduğu görülüyor.

Ama dahası da var: Volkswagen patronu Thomas Schäfer, yaklaşık 20.000 € fiyatlı daha da ucuz bir modelin 2027 civarında geleceğini söylüyor. Bu modelin ID 1 olarak adlandırılacağı ve başka bir yeni elektrikli platform kullanacağı belirtiliyor.

Şimdilik ID 2all'a odaklanalım, çünkü gerçekten önemli ve sadece platformu ve teknolojisi nedeniyle değil: aynı zamanda markanın elektrikli modelleri için tamamen yeni bir tasarım yönü sergiliyor. Yeni diyoruz: marka mirasını kucaklamaya karar verdi, bu nedenle gelecekteki modeller bazı klasik VW tasarım ipuçlarına sahip olacak.

Marka patronu Thomas Schäfer, amacın Volkswagen'i "Gerçek bir Aşk Markası" haline getirmek olduğunu söylüyor. Esasen, Volkswagen'in Beetle'a kadar uzanan uygun fiyatlı ve son derece popüler makineler üretme konusunda uzun bir geçmişi var ve firma bunu geliştirmenin sürekli artan yeni elektrikli start-up rakipleri karşısında öne çıkmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

ID 2all'a baktığınızda mirastan esinlenen yaklaşım açıkça görülüyor: açıkça yeni bir tasarım olmasına rağmen, firmanın elektrikli serisinde altında yer alacağı Volkswagen ID 3 hatch'ten ziyade içten yanmalı motorlu Polo ve Golf'e daha yakın. Amaç açıkça bu modellerin müşterilerini hedeflemek; Volkswagen yeni aracı "bir Golf kadar geniş ve bir Polo kadar ucuz" olarak tanımlıyor.

Schäfer'in efsanevi rozetin elektrikli bir geleceğe sahip olacağını doğrulamasıyla birlikte, modelin satışa çıktığında aslında ID Golf olarak adlandırılabileceğine dair öneriler var. Ancak en azından şimdilik ID 2all olarak biliniyor. Araç, Şubat ayında markada göreve başlayan yeni Volkswagen tasarım şefi Andreas Mindt tarafından tasarlandı. Makinenin yaklaşık altı haftada tasarlandığını itiraf etti.

Markanın "ikonlarımızın DNA'sını geleceğe aktardığını" söyleyen Mindt, ID 2all'un "Beetle, Golf ve Polo'ya bir saygı duruşu" olduğunu da sözlerine ekledi.

ID 2all 4050 mm uzunluğunda, bu da onu ID 3'ten önemli ölçüde daha kısa ve mevcut ICE Polo'dan biraz daha küçük yapıyor. Ancak 2600 mm'lik dingil mesafesi Polo'dan önemli ölçüde daha uzun, bu nedenle çok daha fazla iç alan sunuyor.

MEB Entry platformu, arkadan itişli veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli mevcut MEB platformu modellerinden farklı olarak ön tekerlekleri tahrik eden öndeki motora sahiptir. ID 2all'daki motor 166kW güç üretecek ve 38kWh ve 56kWh bataryalarla sunulacak. Daha büyük batarya 280 mile kadar menzil sağlayacak - ancak ID 2all'unuzun 22.000 £'a mal olmasını istiyorsanız, daha küçük bataryaya razı olmanız gerekecek. Volkswagen bunun menzilinin ne olduğunu söylemedi.

Küçük bataryanın lityum demir fosfat prizmatik hücreler kullanacağı anlaşılırken, daha büyük olanın kimyası henüz doğrulanmadı. Ancak Volkswagen, 125kW'a kadar hızlarda yaklaşık 20 dakika içinde yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj edebileceğini söylüyor.

İşlerin ne kadar hızlı gidebileceğinden bahsetmişken, ID 2'nin tamamı 99mph azami hıza sahiptir ve 0-62mph sprintini yedi saniyeden daha kısa sürede tamamlayabilir. Araç ateşli bir GTI veya GTX versiyonu için olgunlaşmış görünse de, çok fazla performans için umutlanmayın: 166kW'lık motor şu anda platformda çalışacak tek motor ve çift motor kurulumunu kabul etmiyor.

Peki motor neden otomobilin ön tarafında? Her şey pratiklikle ilgili. Motorun öne taşınması arkada yer açarak çok daha büyük bir bagaja olanak sağlıyor: Bu durumda 490 litre, yani ICE Golf'ten daha büyük.

ID 2all, Mindt'ın ilk nesil Golf'ü anımsatmayı amaçladığını söylediği C sütunu gibi bir dizi klasik Volkswagen tasarım notu içeriyor. Ön kısımda yukarı doğru yükselen ve araca Mindt'ın deyimiyle "kendinden emin bir gülümseme" veren bir dizi unsur bulunuyor. Bu kesinlikle ID 3'ten bir adım uzakta ve daha çok belirli Golf modellerinin tarzında.

Makine 25.000 € gibi sıkı bir hedef fiyatla üretilirken, Mindt iç mekanda bir dizi yüksek kaliteli malzeme bulunduğunu ve iç alandan en iyi şekilde yararlanmaya odaklanıldığını söylüyor: ön yolcu koltuğu katlanarak tam boy bir bagaj alanı oluşturabiliyor.

Bagaj zemininin altında bir kutu ve arka koltukların altında 50 litrelik bir saklama alanı ile bol miktarda saklama alanı da var. Volkswagen bunun şarj kabloları ve diğer kitleri barındırmak için kullanılabileceğini ve ayrıca dizüstü bilgisayarlar ve değerli eşyalar için kilitlenebilir saklama alanı sunduğunu söylüyor.

Sade gösterge paneli 12,9 inçlik devasa bir dokunmatik ekrana sahip - ancak firma, şimdiye kadar ID serisindeki bilgi-eğlence sistemlerini rahatsız eden sorunların açıkça farkında. Bu yüzden bunu "klasik ses kontrolü ile kendi kendini açıklayan bir bilgi-eğlence sistemi" olarak tanımlıyor. Tercümesi: Endişelenmeyin, bu makinede o sinir bozucu kaydırıcı kontroller yok.

Orta panelde bilgi-eğlence sistemini kontrol edebilen bir parmak çarkı ve diğer temel işlevler için aydınlatmalı düğmeler de dahil olmak üzere kesinlikle bazı fiziksel kontroller var. Ayrıca iki - evet, iki! - kablosuz akıllı telefon şarj pedleri, 10,9 inç dijital kokpit ekranı ve bir baş üstü ekranı.

Volkswagen ayrıca ID 2all'un seyahat asistanı, otomatik park ve masaj yapan elektronik koltuklar da dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş yardım sistemi ve özelliği ile sunulacağını söylüyor.

ID 2all'un üretim versiyonu 2025 yılında gösterilecek ve ertesi yıl satışa sunulacak. Volkswagen'in bu yıl makyajlı ID 3, ID 7 ve uzun dingil mesafeli ID Buzz ile başlayarak 2026 yılına kadar piyasaya süreceği on elektrikli modelden biri olacak. Bu toplam, 2026'da piyasaya sürülecek ve ID 2all ile yakından ilişkili olacak (ancak daha sağlam bir stil bekleniyor) yeni kompakt crossover'ı da içeriyor. 20.000 € 'un altındaki bu küçük elektrikli modelin 2026 veya 2027 civarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Son Haberler