Jeep Grand Cherokee 2023 model incelemesi ve sürüş deneyimi

Jeep Grand Cherokee 2023 model incelemesi ve sürüş deneyimi
Zorlu Jeep Grand Cherokee, aile için lüks bir SUV olarak nasıl bir performans sergiliyor?

Aileniz için büyük ve lüks bir SUV arıyorsanız, X5'ler ve GLE'ler şık görünümleri ve sakinleştirici doğaları ile bu dünyanın en iyileri. Peki ya biraz daha dış mekana uygun bir şey arıyorsanız? İşte burada Jeep Grand Cherokee devreye giriyor. İşte en yeni beşinci nesil Grand Cherokee'de öne çıkanlar.

jeep-grand-cherokee.jpg

Gözünüzü Jeep Grand Cherokee'ye diktiğinizde, karşınızda duran Amerikan metalinin devasa kütlesi başlı başına sevimli geliyor. Her ne kadar 4.914 mm uzunluğunda, 1.979 mm genişliğinde ve 1.792 mm yüksekliğinde olsa da rakipleri kadar büyük.

jeep-grand-cherokee-001.jpg

Bu hissin çoğu bloklu ama çağdaş tasarımdan geliyor. Çarpıcı dokunuşlar, şişkin kaputun katlandığı derin yedi dilimli ızgara ve geniş, ince LED farlar. Bununla tezat oluşturan ise basit ama geniş açıklıklarıyla öne çıkan büyük tampon. Krom kaplama da ince ama etkili. Jeep, kısa çıkıntılarla iyi yaklaşma ve uzaklaşma açılarının korunmasına özen gösterildiğini söylüyor.

jeep-grand-cherokee-002.jpg

Bu oldukça işlevsel estetik yanlara doğru devam ediyor. Gövde panelleri sade ancak güçlü bir omuz çizgisiyle yumuşatılmış. Krom kaplı D sütunu motifinden gelen bir miktar yetenek ile büyük ama alçak cam tavanla devam ediyor. Sade ama temiz bir tasarıma sahip 20 inçlik büyük jantlar, tipik Jeep kare tekerlek kemerleriyle buna katkıda bulunuyor.

Arka kısım da tıpkı ön kısım gibi çekici ancak yoğunlaştırılmış stop lambaları ve konturlu bagaj kapağıyla fazla gösterişli değil. Burada yine biraz daha krom ve biraz daha kaplama var. Grand Cherokee, gösterişli tasarım süslerine fazla bağımlı kalmadan ağırbaşlılık hissini taşımayı başarıyor.

jeep-grand-cherokee-003.jpg

Bagaj da oldukça işlevsel. Yük ağzı yüksek ama düz ve altına yerleştirilmiş yer tasarrufu sağlayan stepne ile bile geniş ve derin bir alan sunuyor.

JEEP GRAND CHEROKEE İÇ MEKANLAR, ÖZELLİKLER, PRATİKLİK

Jeep, Grand Cherokee'yi güvenilir bir lüks SUV seçeneği haline getirmek için elinden gelen her şeyi yapmış gibi görünüyor. Özellikle gösterişli olmayan ancak lüks hissettirmeyi başaran bir tasarımla içeride bu hissi alıyorsunuz. Bu, Jeep'in farklı malzemeleri uyumlu bir şekilde kullanmasından kaynaklanıyor.

jeep-grand-cherokee-005.jpg

Üstteki koyu yumuşak derinin parlak siyah orta katmanla birleşmesi ve gri ahşap kaplama keskin bir şekilde yapılmış. Bu, ince havalandırma delikleri, iyi entegre edilmiş ekranlar ve güçlü bir vurgu ile çağdaş bir tasarımla çalışıyor.

jeep-grand-cherokee-004.jpg

Grand Cherokee uyum ve bitiş açısından da oldukça başarılı. Yumuşak dokunuşlu plastikler tüm üst yüzeyleri kaplıyor ve kapılarda oldukça fazla deri dolgu var. Düğme tertibatı ağır ve iyi sönümlenmiş bir his veriyor ve tam olarak doğru sertlik hissini veriyor. Ayak bölmesindeki sert plastikler daha iyi kalitede olabilir ve kabinin geri kalanı kadar iyi monte edilebilirdi. Tamamen siyah temaya biraz daha kontrast eklenebilir ve daha canlı bir ambiyans aydınlatma paketi olabilirdi.

jeep-grand-cherokee-006.jpg

Ancak ekranlarınızı seviyorsanız, Grand Cherokee en zorlu meraklıları memnun edecek kadar ekrana sahip. Çok sayıda düzeni, özenli grafikleri ve bilgileriyle 10,25 inçlik bir gösterge paneline sahipsiniz. Bununla birlikte, 8 inçlik büyük boyutu göz önüne alındığında daha fazla veri gösterebilecek bir HUD da mevcut. Gösterge paneli gibi 10,1 inçlik dokunmatik ekran da yeni Compass ile aynı, ancak bu kötü bir şey değil.

jeep-grand-cherokee-007.jpg

Kablosuz Android Auto/Apple Carplay özelliği var, tepkiler iyi ve menüler sezgisel. Dikiz aynası bile açısı ve parlaklığı ayarlanabilen bir ekran olduğundan alışması kolay.

Ancak asıl büyük parti numarası yolcu için olan 10,25 inçlik diğer ekran. Bu oldukça iyi entegre edilmiş. Düşük parlaklığı ve polarize cam kapağı sayesinde sürücünün görüş alanından uzak tutuluyor. Yolcu bu ekran üzerinden gideceği yerlere gidebiliyor, müzik dinlemek için kulaklıklarını bağlayabiliyor ve hatta video içeriği izlemek için HDMI bağlantı noktasını kullanabiliyor.

jeep-grand-cherokee-008.jpg

Ne kadar teknolojik olsa da Grand Cherokee'de pratiklikten ödün verilmemiş. Ortadaki düğmeler biraz korkutucu görünse de klima kontrolleri, ses kontrolleri, ısıtmalı direksiyon simidi ve ısıtmalı/soğutmalı koltuklar gibi hareket halindeyken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm işlevler için dokunsal kontroller sağlıyor. Bu, şerit takip sistemini ve yolcu ekranını kapatmak için bir düğmeye kadar uzanıyor.

jeep-grand-cherokee-009.jpg

Hatta hem USB-C hem de USB-A bağlantı noktaları, büyük bir kablosuz şarj cihazı ve bazı derin orta bölmelere sahipsiniz. Döner vites seçicinin kullanımını biraz zor bulduk. Üç noktalı dönüşlerde geri vites yerine parka kayma eğilimi gösteriyor, bunun nedeni muhtemelen tıklamaların ideal olarak tanımlanmamış olması. Ön koltuklar geniş ve destekleyici, her türlü güç ayarı mevcut. İyi bir uyluk desteği var, bu yüzden uzatılabilir koltukları kaçırmıyorsunuz, ancak yastıklama direksiyonun arkasında uzun süre kalmak için daha uygun olabilirdi.

jeep-grand-cherokee-010.jpg

Grand Cherokee'ye bakıyorsanız, arka koltuk sizin için SUV'un en önemli parçası olabilir. Yüksek zemin, içeri girmenin biraz zor olduğu anlamına geliyor, ancak içeri girdikten sonra harika diz, bacak ve baş mesafesi var. Geniş koltuk yine geniş bir çerçeveye sahip olanlar için iyi ve rahat bir yatma fonksiyonu da var. Yine de daha fazla uyluk desteği olabilirdi. Dar koltuk döşemesi ve yüksek taban sizi biraz diz üstü pozisyona getiriyor ve bu da uzun mesafelerde çok rahat olmayabilir. Geniş panoramik sunroof ve cam tavan havadar bir alan yaratıyor.

jeep-grand-cherokee-011.jpg

Ayrı bir klima bölgesinin olmaması bir başka eksiklik ancak yine USB-A ve C bağlantı noktaları, tam üç pimli priz, kullanışlı saklama alanları ve güneşlikler var.

jeep-grand-cherokee-012.jpg

JEEP GRAND CHEROKEE ADAS, GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Jeep Grand Cherokee Seviye 2 ADAS'a sahip. Adaptif hız sabitleyiciyi devreye sokmak oldukça kolay ve hızları yeterince iyi kontrol ediyor ancak şeritte tutma fonksiyonunun oldukça düzensiz olduğunu gördük. Otoyollarımızdaki virajları takip etmiyor gibi görünüyordu ve bu zamanlarda herhangi bir görsel uyarı da yoktu, ancak ileri çarpışma sistemi müdahalelerinde çok ağır değil. Pasif güvenlik için yıkayıcılar, 8 hava yastığı, fren asistanı, TPMS ve arka emniyet kemeri uyarıları ile 360 derecelik net bir kamera setine sahipsiniz.

JEEP GRAND CHEROKEE SÜRÜŞ İZLENİMLERİ

Hindistan sağdan direksiyonlu Jeep Grand Cherokee'ye kavuşan ilk ülke oldu. ABD spesifikasyonlu araçlardaki büyük V6 ve V8 motorların aksine, diğer ülkelerde Wrangler ile aynı 2.0 litrelik turbo benzinli 272PS ve 400 Nm güç üreten motor seçenekleride var.

Küçük motorlar 2.000 rpm'nin altında biraz sarsıntılı ve tereddütlü bir his veriyor, bu da dur-kalk trafikte ilerlemenin böyle lüks bir SUV'de maalesef olması gerektiği kadar kolay olmuyor.

Ancak bu durum, 8 vitesli otomatik vitesin motoru kaynar halde tutmak için harika bir iş çıkardığı destek devreye girdiğinde düzeliyor. Güç dağıtımı artık oldukça enerjik ve motordan uzak ama akortlu bir tını da geliyor. Burada bazı 6 silindirli rakipleri kadar zahmetsiz olmasa da yüksek hızlara kolayca çıkabiliyorsunuz. Sollamalar da gerçekten endişe verici değil.

İşleri biraz canlandırmak için bir spor modu var ve bu da Grand Cherokee'nin yetkin bir yol tutucudan daha fazlası olduğunu gösteriyor. Sarkık bir Amerikan aracı olmaktan çok uzak olan bu Jeep, ayakları üzerinde oldukça hafif hissediyor. Biraz eğim ve dalış var ama rakiplerinden daha fazla değil. Yuvarlanma iyi kontrol ediliyor ve Grand Cherokee, böylesine büyük, 2 ton artı bir SUV için virajlarda kendinden emin ve öngörülebilir hissediyor. Düşük hızlarda biraz daha gevşeyebilse de, iyi ağırlıklandırılmış direksiyon bu anlamda yardımcı oluyor.

Diğer tüm Jeep'lerde olduğu gibi, sürüşten gelen sertlik hissine de sahipsiniz. Düşük hızdaki tümsekleri bile sert ama sönümlenmiş bir şekilde karşılıyor ve daha sonra yüksek hızlarda sağlam bir denge ve esneklik hissine dönüşüyor. Tek sapma, Grand Cherokee'nin yüksek hızlı çukurlarda biraz zıpladığını hissettirmesi.

jeep-grand-cherokee-013.jpg

Beklenildiği gibi, kötü yamalar veya engebeli yollar büyük cipi korkutmuyor gibi görünüyor. Bu 20 inçlik jantlarla bile, bu yamalardan büyük ölçüde sorunsuz bir şekilde geçiyor. Buradaki sağlamlık neredeyse bir merdiven şasi mimarisi gibi hissettiriyor. Bu, kendisini rakiplerinden ayırdığı tek alan.

Tüm bunların içinde iyi bir görüşe sahip. Kaputun kenarları görülebiliyor ve pencere eşikleri oldukça alçak. Geniş A sütunu ve büyük aynalar rahatsız edici olabilir, ancak bunlar ve kamera beslemesi ile harika bir arka görüşe sahipsiniz. Bir başka harika özellik de içerideki zarafet. Aktif gürültü engelleme sistemi işe yarıyor gibi görünüyor, Grand Cherokee rüzgar ve yol gürültüsünü bu fiyattaki herhangi bir şey kadar iyi dışarıda tutuyor.

JEEP GRAND CHEROKEE FİYATI

$39,000 - $66,155 aralıgındaki fiyatıyla Jeep Grand Cherokee rakiplerinin altında kalıyor ama sadece küçük bir farkla. Türkiye satış fiyatı ve şuan için satılıp satılmayacağı henüz belli değil. Grand Cherokee bu segmentte görmezden gelemeyeceğiniz bir seçenek. İdeal olarak daha büyük bir dizel motor ve belki biraz daha iyi koltuk konforu isterdik. Ancak bunun dışında Grand Cherokee, devasa özellik seti, iç ve dış tasarımıyla, rekabetçi sürüş dinamikleri ve etkileyici arazi kabiliyetiyle her şeye sahip.

Kaynak: Overdrive

Son Haberler