Microsoft, Activison'dan önce aslında Zynga'yı almak istiyormuş... İşte olayların perde arkası

Microsoft, Activison'dan önce aslında Zynga'yı almak istiyormuş... İşte olayların perde arkası
Activison alışverişini bir türlü tamamlayamayan Microsoft, bunun öncesinde başka bir oyun şirketini daha satın almaya hazırlandığını doğruladı. İşte olayların perde arkası.

Oyun sektörüne yönelik alışverişleriyle gündeme gelen Microsoft, geçtiğimiz yıl Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın almasıyla gündemde epey ses getirmişti. Ancak o tarihten bu yana satın alım bir türlü gerçekleşemedi. Zira böyle bir mevlaya hükümetler bile engel oldu.

Şimdi ise Microsoft, bunun öncesinde başka bir oyun şirketini daha satın almayı düşündüğünü doğruladı. Sektörde adını daha fazla duyurmak isteyen teknoloji devinin bir sonraki adımı Zynga olacaktı ama olmadı. İşte olayın perde arkası.

Microsoft, Zynga'yı satın almak istediğini doğruladı

IGN'nin aktardığına göre Microsoft'un birkaç yıldır aklında oyun şirketi Zynga'yı almaya niyeti olduğu iddia ediliyordu. Son gelişmelere göre şirket bu alım için süreci biraz daha hızlandırdı.

Mobil oyunlar, son yıllarda oyun endüstrisinin en büyük ve en hızlı büyüyen alanlarından biri haline geldi. Ancak Microsoft, Xbox ve Windows platformlarıyla konsol ve bilgisayar oyunlarında güçlü bir konumda olmasına rağmen, mobil oyunlarda geride kaldı. Bu nedenle şirket, mobil oyun sektöründe daha fazla varlık göstermek için farklı seçenekleri değerlendirdi.

Bunlardan biri de Zynga'yı satın almak oldu. Zynga, 2007 yılında kurulan ve FarmVille, Words with Friends, CSR Racing gibi popüler mobil oyunların yapımcısı olan bir şirketti. Zynga, 2021 yılında 100 milyondan fazla aylık aktif kullanıcı ve 1,9 milyar dolardan fazla gelirle güçlü bir mobil oyun portföyüne sahipti. Ayrıca şirketin bazı oyunları Windows Phone ve Windows 10 cihazlarında da mevcuttu.

Microsoft Gaming CEO'su Phil Spencer, ABD Federal Ticaret Komisyonu'nda verdiği bir ifadede, Microsoft'un Zynga'yı satın almak için görüşmeler yaptığını ancak sonunda bu fikirden vazgeçtiğini söyledi. Spencer, Microsoft'un mobil oyun stratejisi üzerinde önemli bir etki yaratmak için "Zynga'dan daha büyük bir şeye" ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Microsoft'un Zynga'yı satın almak istediği dönemde, başka bir oyun devi olan Take-Two Interactive de Zynga ile ilgileniyordu. Take-Two Interactive, Grand Theft Auto gibi başarılı oyun serilerinin yayıncısıydı. Mayıs 2021'de Take-Two Interactive, Zynga'yı 12,7 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Microsoft ise Ocak 2022'de Activision Blizzard'ı satın alma niyetini açıkladı. Activision Blizzard da Call of Duty, Warcraft ve Candy Crush gibi ünlü oyun markalarının sahibiydi. Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasıyla birlikte mobil oyun sektöründe de önemli bir oyuncu olması bekleniyor.

Son Haberler