Oyunseverleri üzecek haber! Steam, Windows 7,8 ve .81 için desteği kesecek

Oyunseverleri üzecek haber! Steam, Windows 7,8 ve .81 için desteği kesecek
Steam, bazı işletim sistemleri için destek vermeyi bırakacağını duyurarak, 1 Ocak 2024'ten itibaren Windows 7,8 ve 8.1 için desteği keseceğini açıkladı.

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyun platformu Steam, kullanıcıları ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 1 Ocak 2024 itibarıyla Steam'in bazı bilgisayarlarda çalışmayacağı belirtildi. Kullanıcıların o tarihten önce ya işletim sistemlerini değiştirmeleri ya da yeni bir bilgisayar sahibi olmaları gerekecek.

Steam tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, kararın Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarını etkileyeceğini görüyoruz. Bugüne dek bu işletim sistemlerini kullanan oyunseverler, 1 Ocak 2024 itibarıyla Steam uygulamasını açamayacaklar. Kullanıcıların Windows 10 veya Windows 11 ile çalışan bilgisayara geçiş yapması gerekecek.

Tüm Steam kullanıcılarının yüzde 2'si bilgisayarını değiştirmek zorunda kalacak

Steam Donanım ve Yazılım Anketi (Şubat 2023) sonuçlarına baktığımızda, bilgisayarını değiştirmek zorunda kalacak kullanıcı sayısının azımsanamayacak türden olduğunu görüyoruz. Buna göre; tüm Steam kullanıcılarının yüzde 1,86'lık bölümü, yeni işletim sistemlerine geçiş yapmak zorunda olacak. Platformun en az 100 milyon kullanıcıya sahip olduğunu düşündüğümüzde, 1 milyondan fazla oyunseverin yeni bir işletim sistemi veya bilgisayara ihtiyaç duyacağını söyleyebiliriz.

Steam'in yardım sayfasında yapılan açıklamada, neden böyle bir karar alındığı da açıklanıyor. Yapılan açıklamaya göre kararın nedeni, Google Chrome'un eski işletim sistemlerine destek vermeyi kesmiş olması. Hal böyle olunca Steam'in de yapabileceği bir şey kalmamış gibi görünüyor.

Son Haberler