Sony, PlayStation 5 sevkiyatlarını açıkladı: Rekor kırıldı!

Sony, PlayStation 5 sevkiyatlarını açıkladı: Rekor kırıldı!
Japon teknoloji devi Sony, piyasaya sürdüğü PlayStation 5 konsolundan kaç adet sevkiyat gerçekleştirdiğini açıkladı. Bir önceki rekorunu da egale etti.

Oyun pazarına damga vuran Sony, her geliştirdiği konsol ile milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor. Şirket bu alanda önemli bir noktaya gelirken, kısa süre önce PlayStation 5 sevkiyatlarını da açıkladı.

Beklendiği gibi Sony, önceki konsollarında olduğu gibi PS5’te de yine beklentilerin üzerinde sevkiyat gerçekleştirdi. Öyle ki bu sevkiyatla ilk çeyrek rekoru da egale edilmiş oldu.

OCAK-MART AYLARINDA REKOR KIRILDI

Sony tarafından paylaşılan raporda oyunların yanı sıra, PS5 sevkiyatlarına ilişkin veriler de bulunuyor. Buna göre Japon teknoloji devi 2022’nin ilk üç ayında 4,3 milyon PS5 sattı ve 2023’ün ilk çeyreğinde elde ettiği 6,3 milyon başarısı ile “Ocak-Mart” arasındaki satış rekorunu kırdı.

Satışlara ek olarak aşağıdaki listeden şirketin paylaştığı diğer verilere de göz atabilirsiniz.

-Yıl boyunca PSN'nin aylık izleyici sayısı 106 milyondan 108 milyon kullanıcıya çıktı;
-PS Plus seyircisi - 47,4 milyon kişi;
-Toplam PS4 ve PS5 oyun satışları, geçen mali yılın ilk çeyreğine göre 2,5 milyon düşüşle 68 milyon oldu;
-Satılan 9,5 milyon oyun özeldir;
-Oyun satışlarının %70'i dijital.

Son olarak Log’un haberine göre PlayStation 5 için bundan önce yeni yazılım güncellemesi ses getirmişti. Bu güncelleme ile konsola uzun zamandır beklenen Discord servisi entegre edildi.

Akıllı telefonlardaki Discord uygulaması üzerinden çalışan entegrasyon, telefonda başlatılan bir sesli görüşmeyi direkt olarak PS5’e aktarıyor ve aşağıdaki videoda gösterildiği kadarıyla güzel çalışıyor. Xbox tarafında da yer alan ve o tarafta telefon ihtiyacı bir güncelleme ile ortadan kaldırılan Discord, yüksek ihtimalle ileride PS5’in de temeline de entegre edilecek ve telefon ihtiyacı bu tarafta da ortadan kalkacaktır.

Kaynak: The Verge
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler