Valve'den yapay zekayla oluşturulan oyunlara yasak

Valve'den yapay zekayla oluşturulan oyunlara yasak
Oyun dünyasının öne gelen isimlerinden Valve, yapay zekâ ile geliştirilen içeriklere sahip oyunlara geçit vermiyor. Bu tür oyunları yasaklamaya başladı.

Üretken yapay zekâlar artık oyun dünyasına da giriş yaptı. Hatta oyun devi Unity, oyun geliştiricilerinin görseller, animasyonlar, dokular ve daha pek çok şeyi tek cümlede oluşturabilecekleri "Muse" adını verdiği yapay zekâ aracını kullanıma sundu.

Fakat çeşitli kaynaklara göre en popüler oyun platformu Steam'in sahibi Valve, üretken yapay zekâların oyunlarda kullanılmasına pek de sıcak bakmıyor. Üstelik bu teknolojilerden faydalanan bazı oyunların Steam'de yayınlanmasının önüne geçiliyor.

Valve, yapay zekâ ile oluşturulan içeriklere ev sahipliği yapan "bazı" oyunların önüne geçiyor:

Valve, bu konuda bir açıklamada bulunmadı. İddiaları gündeme getiren şey haziran ayı içinde Reddit'te yapılan iki paylaşım oldu. r/aigamedev'de paylaşım yapan "potterharry97" adlı kullanıcı, yaptığı oyun başvurusunda Steam'den şu yanıtı aldı:

r/DefendingAIArt'ta paylaşım yapan bir diğer kullanıcı da Valve'dan benzer bir ret cevabı aldı. Ayrıca Valve'ın bu kararının arka planı olabilecek detaylara da işaret etti:

Valve, konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Son Haberler