Pazartesi Günü Yayınlanacak iOS 15 Güncellemesi Neler Sunuyor? Hemen Yüklenmeli Mi?

Pazartesi Günü Yayınlanacak iOS 15 Güncellemesi Neler Sunuyor? Hemen Yüklenmeli Mi?
iOS 15 ve iPadOS 15'in Sürüm Adayı sürümü burada ve güncellemeler Pazartesi günü genel halka açıklanacak. Apple'ın iPhone ve iPad için yaklaşmakta...

iOS 15 ve iPadOS 15'in Sürüm Adayı sürümü burada ve güncellemeler Pazartesi günü genel halka açıklanacak. Apple'ın iPhone ve iPad için yaklaşmakta olan işletim sistemlerini üç aylık bir önizlemeden sonra, güncellemeniz gerekip gerekmediğini burada bulabilirsiniz.

iOS 15 ve iPadOS 15'teki yenilikler neler?

Widget'ların eklenmesi sayesinde iOS 14/iPadOS 14 sürümünün viral olarak yayınlanmasından sonra, bu yıl iOS 15 için çok fazla beklenti vardı. Ancak devam eden COVID-19 salgını nedeniyle geliştirme zorlukları daha da arttı.

Bu güncelleme ile kullanıcılar yeni bir Odak modu, yeniden tasarlanmış Safari, Hava Durumu ve FaceTime uygulamaları ve çok daha fazlasını elde edecek. iPhone 11 veya daha yeni kullanıcıları, telefonlarını kapalıyken bile takip etme olanağına sahip olacaklar.

iPadOS 15 sahipleri için, Bölünmüş Görünüm ve Kaydırma özelliklerine erişimin yanı sıra yeni Uygulama Kitaplığı ve Ana ekrana widget ekleme becerisine erişmeyi kolaylaştıran çoklu görev için yeni ince ayarlar var.

Ana ekran ince ayarları ve Odak modu

iPadOS 15 nihayet Apple'ın iOS 14 ile iPhone'a getirdiği güncellemeyi aldı: yeni ve daha özelleştirilebilir bir Ana ekran. Artık Ana ekranınızın herhangi bir yerine widget eklemek, uygulamaları silmek ve yalnızca Uygulama Kitaplığında göstermek ve ayrıca oluşturduğunuz Odak moduna bağlı olarak gösterilenleri özelleştirmek mümkün.

Apple, iPadOS 15 için Bölünmüş Ekran ve Kaydır işlevlerini kullanmayı da kolaylaştırdı. Artık, bir uygulamayı her açtığınızda, ekranın üst kısmında, aynı anda daha fazla uygulamanın çalışmasını isteyip istemediğinizi seçebileceğiniz üç nokta göreceksiniz.

iPadOS 15'teki yeni çoklu görev özellikleri benim için oldukça kullanışlı hale geldi. Apple'ın 3D Touch'ı nasıl kullanacağını bilmediği için nasıl öldürdüğünü hatırlıyor musunuz? Split View ve Slide Over da her zaman bu kadar sezgisel değildi. Bu üç nokta göstergesi ile kullanıcılar artık ekranı diğer uygulamalarla kolayca açıp bölebileceklerini bilecek.

iOS 15 ve iPadOS 15'teki odak modu, Apple'ın getirdiği en büyük iyileştirmelerden biridir, çünkü şu anda ne yaptığınıza bağlı olarak neye odaklanmak istediğinizi seçebilirsiniz, örneğin çalışmak, uyumak, kişisel zaman geçirmek gibi. Oyun oynamak veya egzersiz yapmak.

Şu anda, evden uzaktayken kesintiye uğramak istemediğimde “Rahatsız Etmeyin”, “Kişisel”, İş”, “Uyku”, “Fitness” ve “Sokak” dahil altı farklı odak modu kullanıyorum. Beta üzerinden beta ile, iOS 15'teki Odak işlevi, alışkanlıklarımı öğreniyor ve şimdiden bir odak modunu birbiri ardına açıyor.

FaceTime, Safari, Hava Durumu ve Apple Haritalar yeni bir görünüme sahip

Tanıdık uygulamalar da yeni bir görünüme sahip. FaceTime daha kare görünüyor ancak bir aramada arka planınızı bulanıklaştırmak için yeni bir Portre modu ekliyor. Ayrıca yeni bir Ses Yalıtımı işlevi, FaceTime Group ile daha iyi bir ızgara görünümü var ve insanlar web'den veya Android'den sohbetinize bir FaceTime bağlantısıyla katılabilir, bu da oldukça temiz.

Bu yeni mikrofon modlarının ne kadar iyi olduğunu fark etmek önemlidir: AirPods kullanıyorsanız, ses yalıtımı modunu seçmek çığır açıcıdır çünkü bulaşıkları yıkayabilir veya yüksek sesle konuşan birine yakın olabilirsiniz, ancak aramanın diğer tarafındaki kişi sesinizden başka bir şey duymayacak. Apple'ın bu özelliği uygulaması oldukça etkileyici.

Hava Durumu uygulamasının yeni bir simgesi var ve her şey yeni hareketli arka planlarla daha gerçekçi görünüyor. Ayrıca yağmur, kar, dolu veya karla karışık yağmur başlamak veya durmak üzereyken bildirim alabilmeniz için sonraki saat yağış bildirimleri de vardır. Apple'ın ekibi uygulamaya çok çaba sarf etti ve iyi görünüyor.

Safari, beta sırasındaki tüm tartışmaların ardından yeni bir tasarıma da sahip. Tasarımın tartışmalı olduğu kanıtlanmış olsa da, insanların buna alışmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu düşünüyorum. iPadOS 15 ile oldukça harika görünen bir “Kompakt Sekme Çubuğuna” sahip olabilirsiniz. Yine de, gördüğünüzden hoşlanmıyorsanız, burada nasıl geri dönebileceğinizi öğrenebileceğiniz klasik tasarım da var.

Son olarak, Apple Haritalar seçili şehirler için inanılmaz yeni haritalara sahiptir. San Francisco, Los Angeles, New York ve Londra, yükseklik, yollar, ağaçlar, binalar, görülecek yerler ve daha fazlası için benzeri görülmemiş ayrıntılara sahiptir. Kullanıcılar ayrıca yeni sürüş özelliklerinden, etkileşimli küreden, yeni yer kartlarından ve daha fazlasından yararlanabilir.

iOS 15 ve iPadOS 15 ile paylaşım

iOS 15 ve iPadOS 15 ile, Müzik, Podcast, Safari, TV, iMessage ve Fotoğraflar dahil olmak üzere bazı uygulamaların özel bir "Sizinle Paylaşılanlar" bölümü olduğunu fark edeceksiniz. Bununla, Mesajlar'da sizinle bir şey paylaşıldığında, bu uygulamalarda size gönderilenleri okumanız, izlemeniz ve dinlemeniz için bir hatırlatıcı alırsınız.

Kişinin adına tıklarsanız, iOS 15 sizi iMessage'daki sohbete yönlendirir, böylece düşüncelerinizle yanıt verebilirsiniz. Güzel, değil mi? Ve birinin size gönderdiği bir şeyi izlemeniz/okumanız/dinlemeniz ne kadar sürerse sürsün, tam olarak kişinin size bağlantıyı gönderdiği ana yönlendirileceksiniz.

Ayrıca iMessage için yeni olan, giysilerle, daha fazla renkle ve koklear implantları, oksijen tüplerini ve yumuşak kaskları içeren erişilebilirlik özelleştirmeleriyle yeni Memoji özelleştirmesi var.

Ayrıca, iOS 15 ve iPadOS 15 yüklü iMessage'da bir grup fotoğraf gönderdiğinizde, hepsini bir ızgara olarak görüntülemek veya hızlı bir Tapback eklemek için kaydırıp dokunabileceğiniz bir kolajla daha kompakt görünürler.

Canlı Metin ve Siri

Canlı Metin, iOS 15 ve iPadOS 15 için oldukça büyük bir güncellemedir. Bir resmi veya kameranızı açarken, bir fotoğrafta vurgulanan metne yalnızca bir dokunuşla metin bulabilir ve arama yapabilir, e-posta gönderebilir veya yol tarifleri arayabilirsiniz. .

Her şey tıklanabilir olduğundan, kullanımı çok sezgisel ve ayrıca çok yararlı. Örneğin, sokakta bir tabela görürseniz, sadece Kamera uygulamanızı açın ve metni kopyalamak için tıklayın.

Canlı Metin çevirisi ile kullanıcılar ayrıca görüntünün metnini kopyalayabilir ve İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca'ya çevirebilir.

Siri ayrıca cihaz üzerinde konuşma tanıma özelliği eklediğinden biraz daha akıllı ve kullanışlı hale geldi, böylece her şey iPhone ve iPad'inizde işleniyor. Bununla Siri, nihayet internet bağlantısı olmadan birçok görevi gerçekleştirebilir. Artık Siri'den bir uygulamayı açmasını istemek yok ve yanıtlayan kişisel asistan, şu anda internet bağlantınız olmadığı için Müzik uygulamasını açamıyor.

iOS 15 ve iPadOS 15: ertelenmiş özellikler

Yukarıda okuduğunuz gibi, iOS 15 ve iPadOS 15 hakkında heyecanlanacak çok şey var ancak bu işletim sistemlerine gelen ve bu yıl içinde, hatta daha sonra başlayacak olan birçok başka özellik de var.

Apple, WWDC 2021 açılış konuşmasında SharePlay hakkında büyük bir anlaşma yaptı. Bu özellik, kullanıcıların bir şarkıyı, videoyu ve hatta cihazın ekranını FaceTime aracılığıyla diğer kişilerle paylaşmasına izin verecek. İOS 15'in erken betalarında mevcuttu, ancak Apple onu kaldırdı ve daha sonra tekrar ekleneceğini söyledi.

ABD kullanıcılarının kimliklerini Cüzdan uygulamasına taramalarına izin verecek olan Cüzdan'daki kimlik kartları desteği de iOS 15 ile birlikte sunulmuyor. Ancak Apple, yeni özelliği ilk kez hangi ABD eyaletlerinin benimseyeceğini açıkladı. .

Uygulama Gizlilik Raporları, CarPlay'de ayrıntılı 3D gezinme ve Eski Kişiler, iOS 15 ve iPadOS 15'e gelmesi biraz daha uzun sürecek özelliklerdir.

Evrensel Kontrol nerede?

Apple, kullanıcıların yakındaki bir iPad ile bir Mac'in klavyesini ve faresini sorunsuz bir şekilde kullanmalarına izin verecek olan Universal Control konusunda oldukça büyük bir anlaşma yaptı ve bunun tersi, iPadOS 15 ve macOS Monterey'deki beta sürümünde hiç görülmedi.

Apple bu özelliği şu şekilde açıklıyor:

Tek bir klavye ve fare veya izleme dörtgeni artık Mac'iniz ve iPad'iniz arasında sorunsuz bir şekilde çalışır - hatta aynı cihazdan birden fazlasına bağlanırlar. İmlecinizi Mac'inizden iPad'inize getirin, Mac'inizde yazın ve iPad'inizde görünecektir.

Ne yazık ki, Evrensel Kontrol daha uzun sürecek, çünkü macOS Monterey de iOS 15 ve iPadOS 15 ile piyasaya sürülmeyecek.

iOS 15 yükseltmeye değer mi değil mi?

iOS 15, iPhone işletim sisteminin tamamen yenilenmesi değil, ancak bazı kullanışlı özellikler ve yaşam kalitesi iyileştirmeleri getiriyor.

Ancak iOS 15'e geçmek istemiyorsanız, Apple ayrıca kullanıcıların Apple'ın en yeni işletim sistemini yüklememeye karar verseler bile güvenlik ve hata düzeltmelerini kaçırmamaları için iOS 14'ü desteklemeye devam edeceğini duyurdu.

Ayrıca Apple'ın iOS 15 ile iCloud+'yı başlattığını da belirtmekte fayda var: Daha fazla ödemeden iCloud Private Relay'i alabilir, e-postanızı gizleyebilir ve sınırsız HomeKit Secure Video kameraları alabilirsiniz.

iPadOS 15 sonunda widget'larla yeniden tasarlanmış bir Ana ekran getiriyor, ancak Apple M1 iPad Pro'yu duyurduktan sonra birçok kişinin bu yılki yazılım güncellemeleri için daha yüksek umutları vardı.

Bölünmüş Ekranı ve Kaydırmayı kolayca kullanabilmenize ve yeni klavye kısayolları olmasına rağmen, Apple, iPadOS'a bazı kullanıcıların umduğu tam yenilemeyi vermedi.

Final Cut Pro ve Xcode gibi profesyonel uygulamalar hiçbir yerde bulunmuyor ve Apple'ın geliştiricilere vereceği tek şey, Swift Playgrounds'ın bir uygulama oluşturup App Store'da yayınlamak üzere Apple'a gönderebilecekleri başka bir sürümü.

M1 iPad Pro'nun sahip olduğu tüm güç ve süslü özelliklerle birlikte, Apple bir sonraki büyük adım için kendini tutuyor gibi görünüyor. Belki önümüzdeki yıl.

Çıkış tarihi ve cihaz uyumluluğu

Apple, 20 Eylül'de iOS 15 ve iPadOS 15'i piyasaya sürecek. iOS 15 tarafından desteklenen tüm iPhone ve iPod touch modellerinin tam listesi:

 • iPhone 6s ve 6s Plus
 • iPhone SE (1.nesil)
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone 8 ve 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS ve XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini ve iPhone 12
 • iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE (2.nesil)
 • iPod touch (7.nesi)

İşte iPadOS 15 tarafından desteklenen her iPad'in tam listesi:

 • iPad Pro 12.9 (5. nesil);
 • iPad Pro 11 (3. nesil);
 • iPad Pro 12.9 (4. nesil);
 • iPad Pro 11 (2. nesil);
 • iPad Pro 12.9 (3. nesil);
 • iPad Pro 11 (1. nesil);
 • iPad Pro 12.9 (2. nesil);
 • iPad Pro 10.5 (2. nesil);
 • iPad Pro 12.9 (1. nesil)
 • iPad Pro 9.7 (1. nesil)
 • iPad Air (4. nesil);
 • iPad Air (3. nesil);
 • iPad Air (2. nesil);
 • iPad Mini (5. nesil);
 • iPad Mini (4. nesil)
 • iPad (8. nesil);
 • iPad (7. nesil);
 • iPad (6. nesil);
 • iPad (5. nesil).

iOS 15 ve iPadOS 15, küçük yükseltmeler olarak kabul edilse de, bazılarının iPhone ve iPad'inize gelmesi biraz zaman alacak olsa bile, heyecanlanacak birçok özellik var.

Cihazınızı güncellememe seçeneğinin yanı sıra en etkileyici şeylerden biri, Apple'ın hala iPhone 6s ve iPad Air 2'yi desteklemesidir.

Son Haberler