Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Teknik Özellikleri ve Son Ayrıntılar

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Teknik Özellikleri ve Son Ayrıntılar
Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, gerçek amiral gemisi cihazlarına geri dönüş göz önüne alındığında, yıllarda en çok sinirlenen Pixel telefonlardır....

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, gerçek amiral gemisi cihazlarına geri dönüş göz önüne alındığında, yıllarda en çok sinirlenen Pixel telefonlardır. Kesin olarak orta sınıf Pixel 5, Google'ın Pixel 4a ve Pixel 4a 5G ile bütçe pazarındaki başarısıyla birleştiğinde, birçok kişiyi şirketin üst uçtan vazgeçtiğine ikna etmişti.

Artık Google bu yeni cihazlara bir göz attığına göre, artık belirsiz söylentilere ve sızıntılara güvenmiyoruz. Tam bir güvenle söyleyebiliriz ki Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, Google'ın amiral gemisi telefonu için büyük bir dönüşüm olacak. Sıfırdan yeniden tasarlanacak, özel bir işlemci kullanacak ve yeni bir kameraya sahip olacak.

Lansmana daha aylar varken, fiyat, çıkış tarihi, tasarım, teknik özellikler ve daha fazlası dahil olmak üzere Pixel 6 ve Pixel 6 Pro hakkında neredeyse her şeyi biliyoruz.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Çıkış tarihi

Google, Pixel 5 ile bazı yönlerden kaymış olabilir, ancak tipik çıkış tarihini kaçırmadı. Pixel 5, Pixel 4'ün 24 Ekim 2019 sürümünden yalnızca bir hafta sonra, 15 Ekim 2020'de resmi olarak kullanıma sunuldu.

Google, yaklaşık bir hafta ila iki hafta sonra piyasaya sürülen yeni Pixel cihazlarının duyurusu için Eylül ayının sonundan Ekim ayının ortasına kadar sürekli olarak isabet ediyor. Şu anda, Google'ın bu yıl bu hedefi kaçıracağına inanmak için hiçbir nedenimiz yok.

Ne yazık ki Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'nun bu sonbaharda piyasaya sürüleceğinden daha spesifik bir şey söylemedi.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Fiyat

Pixel 6 için en ilgi çekici sorulardan biri fiyatlandırma. Henüz fiyatla ilgili resmi bir açıklama veya güvenilir sızıntı yok. Geçen yılki Pixel 5, Pixel 4 için 799 $ taban fiyatından 699 $'lık bir başlangıç ​​fiyatına düştü.

Google, 2020'de Pixel serisiyle değer teklifini zorlamak istediğini açıkça belirtti. Bu hedefe Pixel 5 ile ulaşılıp ulaşılmadığını sorgulamak için yer var, ancak Pixel 4a ve Pixel 4a 5G kesinlikle hedefi vurdu. Ş

Jon Prosser tarafından sızdırılan Pixel 6'nın görüntüleri ve sonraki teknik özellikleri sızıntılarının tümü, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'nun her ikisinin de gerçek amiral gemisi sınıfı telefonlar olacağını gösteriyor. Bu, Max Weinbach tarafından Mobile Tech Podcast'inde daha da doğrulandı. Pixel 5a'nın 449 $ olacağını belirten yeni bir söylenti, tüm seri için fiyatlandırmanın arttığına dair ek destek ekleyecektir.

Son olarak, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile ilgili Google'ın kendi duyurusu var ve birçok özellik kısa olsa da bunların premium telefonlar olduğu açık. Söylentiler doğruysa, cihazlar neredeyse kesinlikle 799 ila 1.099 dolar aralığında bir yere düşecek.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Tasarım

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, sıfırdan yeniden tasarlandı. En dikkat çekici tasarım öğesi ise telefonun bir ucundan diğer ucuna uzanan arka kısımda yer alan kamera modülü.

Arka kamera dizisi, Pixel 6'ya Pixel'in tipik olarak minimal ve oldukça sade tasarım dilinden yoksun olan benzersiz bir görünüm kazandırıyor. Telefonun tüm genişliğini, üstte ve altta farklı renklerle çalıştırır. Kamera dizisi köşelerde hafifçe eğimlidir, bu da muhtemelen kullanımı daha keyifli hale getirecektir.

Estetik açıdan bölücü olabilir, ancak pratikliği tartışılamaz - simetri göz önüne alındığında, Pixel 6 masaya düz bir şekilde oturacaktır. Buna karşılık, çoğu modern telefon, çıkıntılı kamera modülleri nedeniyle sallanıyor.

Google, Pixel 6 Pro'nun Pixel 6 ile karşılaştırıldığında kamera modülünün üzerinde biraz daha fazla alana sahip olduğunu kaydetti. Pro, beklendiği gibi daha büyük cihaz olacak, ancak ekran boyutu ve boyutları henüz açıklanmadı.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'nun her biri üç renkte sunulacak. Tüm Pixel 6 ve Pixel 6 Pro renkleri üzerinde ayrı bir derin dalış yaptık, ancak işte temel bir genel bakış. Pixel 6, sarı vurgulu açık mavi, açık gri vurgulu Siyah (veya koyu gri) ve parlak somon vurgulu pembe renkte gelir. Pixel 6 Pro, turuncu vurgulu sarı, açık gri vurgulu siyah (veya koyu gri) ve gri vurgulu beyaz renkte gelir.

Pixel 6 Pro, "hafif cilalı alüminyum çerçeveye" sahipken Pixel 6, "mat alüminyum kaplamaya" sahiptir.

Telefonun ön tarafında ortalanmış bir delgeç ön kamera bulunur ve ekran nispeten ince çerçevelerle çevrelenmiştir (ancak kavisli ekran yoktur).

Pixel 6 Pro hissedilir şekilde daha büyük ve ayrıca üçüncü bir kamera lensi ekliyor, ancak cihazlar başka türlü aynı görünüyor. @OnLeaks'ten bir başka sızıntı seti, Pixel 6'nın boyutlarını 6.2 x 2.9 x 0.35'te sunarken, Pixel 6 Pro biraz büyük 6.5 x 3 x 0.35'te gelmelidir.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Kamera Özellikleri

Pixel 6'nın iki kamera ile geleceğini ve Pixel 6 Pro'nun üç kameraya sahip olacağını kesin olarak biliyoruz. Tek fark, Pro modelinin 4x zoom aralığı için bir telefoto lens almasıdır. Google ayrıca, ana sensörün Pixel 5 sensöründen yüzde 150 daha fazla ışık alabileceğini belirterek, Google'ın çok daha büyük bir sensöre geçtiğini gösteriyor.

Prosser'dan sızdırılan özelliklere göre, Pixel 6'nın 50MP birincil sensöre ve 12MP ultra genişliğe geçeceği bildiriliyor. Pixel 6 Pro bunlarla eşleşecek ve 48MP telefoto ekleyecektir. Bu son özellik, nadiren yüksek MP telefoto gördüğümüz için özellikle ilginç ve Google'ın, Samsung'un gülünç 100x Space Zoom'una daha yakın bir şey vermek için bazı gelişmiş dijital zoom sunabileceğini önerebilir.

Google, megapiksel sayısıyla ilgili ayrıntıları doğrulamadı, ancak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'nun aynı geniş açılı ve ultra geniş sensörleri paylaştığını ve Pixel 6 Pro'nun yeni bir 4x optik yakınlaştırmaya sahip olacağını doğruladı. Marquess Brownlee, Pixel 6'yı uygulamalı olarak kullanma fırsatı buldu ve sensörlerle ilgili ayrıntılar sunamasa da, bunların "tamamen yeni sensörler... büyük yeni sensörler" olduğunu belirtti.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro hangi kameraları kullanırsa kullansın, Google'ın yeni Tensor çipindeki görüntü işlemcisi sayesinde daha iyi görüntü kalitesi beklenebilir.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Ekran

Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro teaser'ında herhangi bir ekran özelliğini onaylamadı.

Pixel 5, Pixel 4'ünkiyle eşleşen 90Hz yenileme hızı sundu, ancak söylentiler Google'ın Pixel 6 Pro için 120Hz'e çıktığını gösteriyor. Bu cihaz, 6.67 veya 6.71 inçlik bir QHD+ 120Hz AMOLED kavisli ekrana sahip.

Pixel 6, Mobile Tech Podcast'te sızıntı yapan Max Weinbach başına bir FHD çözünürlüğüne sadık kalacak, ancak görünüşe göre 6,4 inç düz ekrana sahip küçük bir telefon değil. Marques Brownlee'nin uygulamalı oturumuna tekrar dönerek, Pixel 6'nın Pixel 6 Pro'daki 120Hz'e kıyasla 90Hz çözünürlüğe sahip olduğunu bildirdi.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro: Performans

Bu, Pixel 6 için en ilginç yükseltme çünkü Google kendi CPU'larını kullanıyor. Daha önce kod adı Whitechapel olan Google Tensor, Google'ın telefonlar için ilk şirket içi silikonudur. Ayrıca konuşma tanımaya da yardımcı olur, bu nedenle cihazda daha fazla görevi yerine getirebildiği için Google Asistan'dan daha iyi performans sunar.

Google Tensor, yalnızca daha hızlı performans sağlamakla kalmaz, daha fazla özelliğin yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından desteklenmesine olanak tanır. Buna, Pixel telefonların DSLR benzeri bir görünüm elde etmesine yardımcı olan hesaplamalı fotoğrafçılık da dahildir.

"Tensor, her zaman hayal ettiğimiz Google telefonlarını yapmamızı sağlıyor - Google'ın en güçlü parçalarından yararlanırken, hepsi son derece kişiselleştirilmiş bir deneyimde daha da iyileşen telefonlar. Ve Tensor'un yeni güvenlik çekirdeği ve Titan M2 ile Pixel 6 herhangi bir telefonda en fazla donanım güvenliği katmanına sahip," Google bir blog gönderisinde yazdı.

Tensör uzun zamandır yapım aşamasında. Google CEO'su Sundar Pichai, 2020'nin üçüncü çeyreği kazanç çağrısında, "Donanım için daha derin yatırımlar yapıyoruz, bazılarının bir araya gelmesi 2-3 yıl sürüyor" dedi ve kısa bir süre sonra "Gelecek yıl bizi daha fazla eğildiğimizi göreceksiniz. ..daha derin yatırımlarımızdan bazıları orada devreye girecek.

Google performans hakkında fazla bir şey söylemedi. Bununla birlikte, Jon Prosser tarafından sızdırılan özelliklere dönersek, işlemci tek performans artışı değil, Pixel 6 Pro, 8GB sunan Pixel 6 ile 12GB RAM içerebilir. Her iki telefon da görünüşe göre 128 GB depolama ile başlayacak, ancak yükseltme olarak 256 GB seçeneği sunacak ve tek başına Pixel 6 Pro 512 GB depolama katmanına sahip olacak.

Pixel 6'nın iPhone ile şaşırtıcı bir şekilde eşleşebileceği alanlardan biri ultra geniş bant (UWB) işlemcidir. Bu, Apple'ın AirTag ile kullandığı teknolojidir, ancak kesin konum takibi, veri aktarımını ve akıllı ev cihazlarıyla iletişimi geliştirmek için kullanılabilecek uygulamalardan yalnızca bir tanesidir. XDA Developers'tan Mishaal Rahman, Nisan ayının sonunda Android 12'deki USB API desteğinin "Raven" cihazında test edildiğine dair ek onay aldığını iddia etti.

Son olarak

Google'ın amiral gemisi telefonlardan vazgeçebileceğine dair makul endişeler vardı. Bütçe telefonlarının hayranları için, bu muhtemelen kulağa hoş geliyor, ancak güvenilir yazılım güncellemeleri alan güçlü bir Android amiral gemisi fikrini sevenler için Pixel, Samsung'un en yakın rakibi ile piyasadaki tek seçeneklerden biriydi. Bu bizi Pixel 6 hakkında son bir kayda değer söylentiye getiriyor: Beş yıllık etkileyici bir yazılım güncellemesi alabilir.

Kesin olarak bilmek için Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'daki kameralar hakkında daha fazla şey duymak istiyoruz, ancak yine benim gibi Google'dan üst düzey bir telefon bekleyenler için her şey aranıyor.

Son Haberler