Qualcomm Snapdragon İşlemcileri İsim Değişikliğine Gidiyor

Qualcomm Snapdragon İşlemcileri İsim Değişikliğine Gidiyor
Android Authority'ye haberine göre Qualcomm, geçtiğimiz hafta aktardığımız ve Snapdragon yonga setlerine yeni isimler vereceğine dair bir söylentiyi bugün...

Android Authority'ye haberine göre Qualcomm, geçtiğimiz hafta aktardığımız ve Snapdragon yonga setlerine yeni isimler vereceğine dair bir söylentiyi bugün doğruladı. Tipster Digital Chat Station tarafından Weibo'da yayınlanan bir gönderi, bir sonraki amiral gemisi yongasının Qualcomm Snapdragon 898 olarak adlandırılması yerine yonga setinin Snapdragon 8 gen1 olarak adlandırılacağını söyledi. Yeni isimlerin tam olarak ne olacağını bilmesek de şirket, isimlerin daha kısa ve basit olacağını söylüyor.

Bu amaçla, şirket adı çiplerin resmi başlığından kaldırılacaktır. Bu nedenle, amiral gemisi yongası Qualcomm Snapdragon 8 gen1 olarak adlandırılmak yerine Snapdragon 8 gen1 olarak adlandırılabilir. Qualcomm, üç basamaklı numaralandırma düzenini ortadan kaldıracağını ve bunun yerine tek basamak kullanacağını söylüyor. Ayrıca, "8" serisinin mevcut amiral gemisi modeli olarak kalacağını ve bunların hepsinin söylentili Snapdragon 8 gen1 adının güçlü bir olasılık olduğuna işaret ettiğini de ekledi.

Qualcomm'un 2.000'den fazla müşteriyle iki farklı adlandırma sistemini test ettiği bildirildi. Yeni adlandırma planı, Qualcomm'un bir sonraki 800 serisi yonga setini piyasaya sürmesi beklenen önümüzdeki hafta açıklanabilir. Belirsiz olan şey, Qualcomm'un Snapdragon 888 ve Snapdragon 870 gibi aynı serideki birden fazla yongayı nasıl hesaba katacağıdır.

Bir tahminde bulunabilirsek, nesil sayısının devreye girdiği yer burası olabilir. Örneğin, Snapdragon 8 gen1, amiral gemisi 8 serisi yonga setinin adı olabilirken, biraz daha az güçlü bir başka 8 serisi bileşen ise Snapdragon 8 gen2 olabilir.

Snapdragon adı ilk olarak Qualcomm tarafından 2007 yılında Snapdragon S1 ile kullanılmıştır. Mobil cihazlar için 1GHz hızında çalışan ilk işlemciydi ve 65nm işlem düğümü kullanılarak üretildi.

Son Haberler