Rus Mürettebat, ISS'deki İlk Uzun Metrajlı Filmi Çekimlerinden Döndü

Rus Mürettebat, ISS'deki İlk Uzun Metrajlı Filmi Çekimlerinden Döndü
Uzaydaki ilk uzun metrajlı filmin çekimleri tamamlandı. Space.com'un haberine göre Rus aktris Yulia Pereslid, yapımcı Klim Shipenko ve kozmonot Oleg Novitskiy,...

Uzaydaki ilk uzun metrajlı filmin çekimleri tamamlandı. Space.com'un haberine göre Rus aktris Yulia Pereslid, yapımcı Klim Shipenko ve kozmonot Oleg Novitskiy, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda The Challenge adlı filmlerini 12 gün boyunca çektikten sonra Dünya'ya döndüler. Üçü, 16 Ekim'de Doğu 21:14'te bir Soyuz uzay aracında ISS'den ayrıldı ve sadece birkaç saat sonra, 12:35'te Kazakistan'a indi.

Pereslid ve Shipenko, Rus uzay ajansı Roscosmos, TV ağı Channel One ve yapım stüdyosu Yellow, Black and White arasındaki bir anlaşmayla 5 Ekim'de geldiler. Novitskiy, 9 Nisan'dan beri düzenli görevlerinin bir parçası olarak oradaydı, ancak kilit bir rol oynamasına rağmen - filmde Pereslid, kozmonot üzerinde ameliyat yapmak için ISS'ye acil bir ziyarette bulunan bir cerrahı canlandırıyor.

Çekimler, bazı ISS ekibi için önemli fedakarlıklar gerektirdi. NASA astronotu Mark Vande Hei ve Rus kozmonot Pyotr Dubrov'un başlangıçta Soyuz kapsülüne geri dönmeleri planlanmıştı, ancak her ikisinin de film yapımcılarını barındırmak için kalış süreleri altı ay uzatıldı. Sonuç olarak Vande Hei, yörüngede tam bir yıl geçirerek ABD'li bir astronot tarafından yapılan en uzun uzay uçuşu rekorunu kıracak. Pereslid ayrıca William Shatner'ı yaklaşık bir hafta geride bırakarak uzayı ziyaret eden ilk profesyonel aktör olarak da çığır açtı.

The Challenge'ın izlenmeye hazır olması biraz zaman alacak ve prodüksiyonun öncelikle Rus izleyicilere yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu, uzayın özel kullanımları için önemli bir kilometre taşı ve Tom Cruise ve diğer yıldızların yörüngede gösteriler yapmak için sık sık havaya uçtuğu bir geleceğe dair ipuçları veriyor.

Son Haberler