Rusya, Ülkede Ofis Açmazlarsa Apple ve Google'ı Yasaklayabilir

Rusya, Ülkede Ofis Açmazlarsa Apple ve Google'ı Yasaklayabilir
Rusya, ülkede satış yapan teknoloji şirketlerinin yeni bir yasaya başvurmak için mağaza açmasını talep ediyor. Bunun 2021 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi...

Rusya, ülkede satış yapan teknoloji şirketlerinin yeni bir yasaya başvurmak için mağaza açmasını talep ediyor. Bunun 2021 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi gerekiyor. Aksi takdirde şirketin ülkedeki faaliyetleri tamamen askıya alınabilir.

Temmuz ayında Rusya, günlük 500.000'den fazla kullanıcısı olan yabancı internet şirketlerinin yerel ofisler açmasını gerektiren yeni bir yasa çıkardı. Reuters, Rusya'nın telekom düzenleyicisi Roskomnadzor'un hazırladığı bir listede toplamda on üç şirketin kriterlere uymadığını bildirdi. Bunlara Apple, Google, Meta (Facebook), Twitter, TikTok ve Telegram dahildir.

Yeni Rus yasasına göre, zamanında ofis açmayan şirketler, reklamları ve veri toplama konusunda yasaklara veya sınırlamalara tabi olabilir. Ülkede ofisleri olmasının yanı sıra, şirketlerin Rus mevzuatını ihlal eden bilgilere erişimi sınırlama konusunda anlaşmaları gerekiyor.

Bu, Rusya'nın sonunda, Putin karşıtı gönderiler gibi internette uygun olmadığını düşündüğü içeriği deneyebileceği ve sansürleyebileceği anlamına geliyor. Bu da sadece geleneksel medyada değil, teknoloji şirketlerinde ve sosyal medyada da olası bir siyasi baskı anlamına geliyor.

Görünüşe göre Ruslar Apple yerine Xiaomi gibi markalardan telefon almaya zorlanabilir - Rusya, ülkede ofis açmazlarsa Apple ve Google'ı yasaklayabilir

Tüm bunlar, özellikle ABD merkezli birçok şirketin Rusya pazarından tamamen çıkmasına neden olabilir. Tabii ki, bu pazar hacmi açısından çok çekici, bu da şu anki Amerikan şirketlerinin bırakmaya karar verirlerse Çinli şirketlere kolayca yol açabilecekleri anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi Çin, online içerik ve iç pazarı konusunda oldukça katı olan bir diğer ülke.

Bu, Rusya'nın yabancı teknoloji şirketlerinden memnun olmadığı ilk örnek değil. Son zamanlarda ülke, antitröst ihlalleri nedeniyle Apple'a 12 milyon dolar para cezası verdi. Dünyanın en büyük ülkesi, İsviçre merkezli bir şirketle yaptığı patent ihlali nedeniyle Samsung'un katlanabilir telefonlarını orada satmasını da yasakladı.

Rusya'nın planına sadık kalıp kalmayacağını ve listedeki şirketlerin ülkede ofis açıp açmayacağını veya piyasadan tamamen çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.

Son Haberler