Samsung Galaxy S22 Ultra'dan ilk görüntüler

Samsung Galaxy S22 Ultra'dan ilk görüntüler
Galaxy S22 Ultra, yeni bir tasarıma sahip olarak görücüye çıktı. Galaxy Note S Pen içermesi en öne çıkan özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung'un en pahalı katlanabilir olmayan telefonu şirketin geçmişinden ödünç alıyor. Galaxy S22 Ultra, Çarşamba günü Galaxy S22, S22 Plus ve Galaxy Tab S8 ile birlikte piyasaya sürüldü ve Samsung serisindeki Galaxy Note'un yerini aldı. Galaxy S22 Ultra 1.200 $ 'dan (1.149 £, yaklaşık 2.170 AU $) başlıyor ve 25 Şubat'ta ön sipariş için mevcut.

Galaxy Note 20'den bu yana ilk Samsung telefonu olan Galaxy S22 Ultra, Galaxy S21 Ultra ve Z Fold 3 gibi S Pen desteğine sahip olmanın yanı sıra, telefonda kalemi tutmak için fiziksel bir yuvaya da sahip. Geçen yıl Galaxy S21 Ultra'yı satın alan S Pen hayranları, kalemi ayrıca satın almak ve onu gizleyecek özel bir kılıf seçmek zorunda kaldı. Telefondaki diğer yükseltmeler, işlemci, kamera ve ekran için gelişmiş adımlar da dahil olmak üzere daha yinelemelidir.


Samsung, gelecekte yeni Galaxy Note telefonlarını piyasaya sunup sunmayacağı sorulduğunda, gelecekteki ürünler hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak şirketin artık Galaxy Note'u bir dizi üründen çok bir "deneyim" olarak gördüğünü ve gelecekte Note hayranlarını Galaxy S22 Ultra'ya yönlendirmeyi planladığını söyledi.

On yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen Galaxy Note, sektörde bir atılımdı. Daha büyük ekranları popüler hale getirdi ve Samsung, diğer Galaxy telefonlarının sahip olmadığı özel özellikleri daha da farklılaştırdı.

Ancak Notun yeri daha az netleşti. 2020'de Samsung, Note serisini Galaxy S20 ve S20 Ultra arasına sıkıştırdı. Note satırı 2021'i tamamen atlıyor. Şimdi, Galaxy S22 Ultra, Note ve Ultra'nın çok ihtiyaç duyulan bir birleşimini temsil ediyor.

S Pen için tam desteğin ve telefonun içinde nereye saklanacağının yanı sıra Samsung, kaleminin çalışma biçiminde de bazı iyileştirmeler yaptı. Daha düşük gecikme süresi ile el yazısı notları 88 dilde metne dönüştürebilir. Galaxy S22 Ultra'yı denemek zorunda kaldığım kısa sürede, S Pen pürüzsüz ve duyarlı hissettirdi, ancak öncekinden nasıl farklı olduğunu söylemek zor.

Galaxy S22 Ultra ayrıca Note'un standart Galaxy S telefonlardan daha keskin kenarlar ve daha açısal bir görünüme sahip daha modern tasarımını da miras alıyor. Bu, Note hayranlarının aşina olabileceği ve belgeleri okumak ve incelemek için kullanılabilecek daha "dizüstü bilgisayar" bir şekil verir. Karşılaştırıldığında, Samsung'un Çarşamba günü duyurduğu normal Galaxy S22 ve Galaxy S22 Plus daha yuvarlak bir estetiğe sahip.

Samsung'un Galaxy Note ve Galaxy S Ultra telefonları büyük ekranlarıyla biliniyor ve bu sefer de bir istisna değil. Galaxy S22 Ultra, 6.8 inç diyagonal ve QHD Plus çözünürlüğe sahip Galaxy S21 Ultra ile aynı ekrana sahip. Üç yeni Galaxy telefonun tümü, daha yumuşak kaydırma için ekran yenileme hızını 120 Hz'e yükseltebilir.

Samsung ayrıca, ortamınıza göre renk ve kontrastı ayarlayan Vision Booster adlı bir özellik ekledi. Bu, filmlerde ve TV şovlarında daha karanlık sahneleri izlemeyi kolaylaştırmalıdır. Üç Galaxy S22 modelinde de çalışıyor, ancak şirket Ultra ve Plus'ın Samsung'un gördüğü en parlak ekranlara sahip olduğunu söylüyor.

Galaxy S22 Ultra, en azından kağıt üzerinde Galaxy S21 Ultra ile benzer bir kameraya sahip. 108 megapiksel birincil sensöre, 12 megapiksel ultra geniş açılı kameraya ve iki adet 10 megapiksel telefoto lensli dört lensli arka kameraya sahiptir. Selefi ile karşılaştırıldığında, Galaxy S22 Ultra'nın geniş açılı ve telefoto lensleri biraz daha geniş bir görüş alanına sahip.

Ancak Samsung, cihazı gece çekimleri ve birden fazla nesneyi çerçevelemek için daha iyi hale getirebilecek başka yükseltmeler olduğunu iddia ediyor. Yeni biri sahneye girdiğinde bile, Galaxy S22 Ultra 10 adede kadar nesneyi algılayabilir ve çerçeveyi buna göre ayarlayabilir. Samsung'a göre bu, önceki nesle göre bir artış.

Samsung ayrıca telefonun karanlıkta daha iyi fotoğraf ve video çekme yeteneğini de vurguladı. Samsung'un tüm yeni Galaxy S22 telefonları, daha fazla parlaklık için birden fazla pikseli daha büyük bir pikselde birleştiren piksel gruplama adı verilen bir işlem kullanır. Sürecin kendisi Samsung telefonları için yeni değil. Ancak Samsung, farkın, S22 serisinin parlaklığı ve netliği artırmak için piksel gruplamayı telefonun ana kamera sensörünün çözünürlüğüyle birleştirmesi olduğunu söylüyor.

Bu süreç tüm kameralar için geçerli olsa da, Galaxy S22 Ultra, daha büyük 108 megapiksel ana sensörü nedeniyle bu bölümde S22 ve S22 Plus'a göre bir kenara sahip olmalıdır. Karşılaştırıldığında, diğer iki S22 telefonun her biri 50 megapiksel ana kameraya sahip.

Portre modu, S22'nin yükseltilmiş işlemcisi sayesinde geceleri de çalışıyor ve Samsung, kameranın yeni işleme algoritmasının ayrıntıları da iyileştirmesi gerektiğini iddia ediyor. S22 Ultra'nın kamerası ayrıca dört kat daha fazla veri yakalayabilir, bu da genel görüntü kalitesinde genel bir iyileşme ile sonuçlanmalıdır.

Video çekerken, üç telefonun tümü, parlaklığı artırmak ve aydınlatmayı optimize etmek için doğru kare hızını otomatik olarak seçmek için birden fazla pozlamayı tek bir karede harmanlayabilir.

Bu, S22 Ultra'yı Galaxy Note'tan ayırt edilemez kılıyor ve görsel olarak çarpıcı ve bu boyutta bir telefonda iyi çalışıyor. Ayrıca, fiyat farkı göz önüne alındığında Ultra'nın normal S22 ve S22 Plus'tan öne çıkmasına yardımcı olur. S22 Ultra siyah, beyaz, yeşil ve bordo renklerde satışa sunulacak.

Ancak Ultra ile standart Galaxy S22 ve S22 Plus arasındaki gerçek fark geçen yıldan bu yana pek değişmedi. Samsung'un genel görüntü kalitesi iyileştirmelerinin çoğu, tüm yeni Galaxy modellerine uygulanıyor gibi görünüyor. 108 megapiksel lens, süper telefoto lens ve 10x optik zoom hala en büyük farklılaştırıcılar gibi görünüyor ve bu, Samsung'un S22 Ultra megapiksel görüntü sensöründeki yeni 200'ü gibi daha büyük sıçramalar görmeyi umut edenler için hayal kırıklığı olabilir.

Galaxy S22 serisi, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 1 yongasını ABD'de ve Samsung'un Exynos yongalarına sahip olmayan diğer pazarlarda çalıştıracak. Galaxy S22 Ultra, prize takıldığında 45W'a kadar hızlı şarjı destekleyen Galaxy S21 Ultra ile aynı 5.000 mAh pile sahiptir. İlk yapılandırma, 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama ile gelecek. Üst düzey model, 12 GB RAM ve 1 TB depolama alanı içerir.

Daha hızlı işlemciler ve daha iyi kameralar gibi bu yükseltmelerin çoğunun yeni nesil cihazlardan gelmesi bekleniyor. Ancak Ultra'nın yeni Note benzeri özellikleri, onu S22 serisinin geri kalanından ve daha geniş premium telefon pazarından ayırıyor.

Çok lensli kameralar, 5G desteği ve yüksek yenileme hızına sahip ekranlar gibi bir zamanlar ileri teknoloji telefonlar için ayrılmış birçok gelişmiş özelliğin artık uygun fiyatlı telefonlarda standart olması nedeniyle bu özellikle önemlidir. Sonuç olarak, Samsung gibi şirketler, insanları ileri teknoloji cihazlar satın almaya ikna etmek için daha çok çalışmak zorunda kalacak. Samsung'un bunu S22 Ultra ile nasıl yapmayı planladığı konusunda artık daha iyi bir fikrimiz var.

CNET

Son Haberler