Disney+ Türk yapımlarını platformdan kaldırdı

Disney+ Türk yapımlarını platformdan kaldırdı
Geçtiğimiz yıl Türkiye'ye giriş yapan Disney+; Türk yapımlarıyla daha da hızlı şekilde abone kazanırken, 1 Temmuz akşamında enteresan bir çıkış yaparak, Arayış ve Aktrist dışındaki tüm Türk yapımlarını kaldırdı.

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından Disney+'ın Türk dizi ve filmlerini yayından kaldırdığı konuşuluyor. Bu iddiaları görünce platformdaki bazı yapımların kaldırılmadığını ve izlenebildiğini gördük.

Platforma giriş yapıldığında yayınlanan en yeni iki orijinal dizi Arayış ve Aktris dışında herhangi bir Türk dizisi ya da filmi bulamadık. Hatta yerli yapımlara özel kategorilerin ana sayfada görünmediği söyleyebiliriz.

Disney+'ın yerli dizi ve filmleri neden kaldırdığı henüz kesin bir şekilde bilinmiyor:

İddiaların çıkış noktası sorunu deneyimleyen kullanıcılar olduğu için yerli yapımların, teknik bir aksaklık sonucunda yayından kaldırıldığı düşünülüyor. Sorun hakkında Disney+ yetkilileri ile temas kurduk, dönüş yaptıklarında sizleri bilgilendireceğiz.

İddialara göre Disney+, ABD'deki Ermeni toplulukları tarafından boykot edildi, bu sebeple yapımlar kaldırıldı:

ANCA, yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e açıkça hakaret ederek, Atatürk dizisinin çekilmesi sebebiyle platforma karşı bir linç kampanyası başlatmıştı. Ardından Disney+'taki yerli yapımların ABD'den erişilmesi engellendi. Bu tehditkar açıklamalardan sadece 1 gün sonra Disney+ cephesindeki tüm orijinal Türk dizi ve filmlerinin yayından kaldırıldığını gördük

OdaTV'nin haberine göre iddialar doğru ve Disney+, yerli yapımları gerçekten de söz konusu tehditten sonra yayından kaldırdı. Hatta OdaTV'ye konuştuğu söylenen Disney+ yetkilisi, "Global olarak bir strateji. Bu Türkiye'de de uygulanıyor. Lokal içerikler üzerinde bir strateji uygulanıyor. 30 Haziran itibariyle şu ana kadar yayınlanan yapımlar platformdan kaldırıldı. Hali hazırdaki içeriklerin akıbeti de önümüzdeki dönemde belli olacak." açıklamasında bulundu.

Son Haberler