Netflix'ten açıklama: Dark Web'de 2 Euroya'ya satılık hesaplar var, acilen önlemlerinizi alın!

Netflix'ten açıklama: Dark Web'de 2 Euroya'ya satılık hesaplar var, acilen önlemlerinizi alın!
Netflix, son zamanda kaybettiği aboneler nedeniyle çeşitli önlemler aldı. Bunlardan biri de şifre önleme idi. Şu anda dünyanın dört bir yanında şifrelerin paylaşılmasını engelleyen Netflix, hesapların Dark Web'de çok uygun fiyatlara satıldığını söyledi.

Dizi-film platformu Netflix, son yıllarda en ağır abone kayıplarını yaşıyor. Gerek artan fiyat, gerekse platformun artık beklentilerin üzerine çıkmayışı bunun en büyük etkenlerinden biri.

Şirket, gelirlerini artırmak ve abone kazanmak için çeşitli yollar ararken buna şifreleri engellemekle başladı. Kısa süre önce hesap sahiplerine mailler gönderilerek artık şifre paylaşmanın yasaklanacağı açıklandı. Ancak bu adımlar da yine Netflix'e istediğini veremeyecek. Zira Dark Web gibi internet sitelerinde 2 Euro gibi uygun rakamlardan yasal olmayan hesaplar satılıyor.

Abone satan çok sayıda yasa dışı şirket var

CheckPoint'e göre, Dark Web'de Netflix abonelikleri satan çok sayıda yasadışı şirket tespit edildi. Müfettişler, Netflix'in aylık premium planına yalnızca 190 Hindistan rupisine, yani 2 avronun biraz üzerinde bir fiyata erişim sağlayan bu siber suç portallarına bağlı Telegram kanallarını keşfetti. Bu kanallar, alıcıları çekmek için "tam erişim etkinliği ve meşruiyeti" teşvik ediyor.

netflix-01.jpg

Güvenlik şirketine göre, bu hesapların çoğu güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerinden veya ihlal edilmiş hesaplardan elde ediliyor. Sonuç olarak, siber suçlular önemli ölçüde indirimli fiyatlar sunarak herhangi bir maliyete katlanmadan tam kar elde edebiliyor.

Eğer sizler de hesabınızın kötü amaçlı kişilerce ele geçirilip, satışa çıkmasını istemiyorsanız birkaç önlem alabilirsiniz:

-Uzun ve çeşitli parolalar : Birkaç harf (büyük ve küçük harf), sembol ve sayı içeren 14 ila 16 karakterden oluşan bir kombinasyon kullanarak Netflix erişim parolasının karmaşıklığını artırın.
-Akılda kalıcı ama tahmin edilmesi zor : Doğum günleri, ad veya aile adları veya kolayca algılanabilir bilgiler gibi kişisel verileri kullanmaktan kaçının. Kullanıcı için kolay olan şey, siber suçlular için de erişilebilir olabilir.
-Tek seferlik şifreler : Farklı hesaplarda şifreleri tekrar kullanmaktan kaçının. Bir siber saldırgan parolayı ele geçirirse, diğer tüm kayıtlı hizmetlere sınırsız erişim elde eder ve bu da daha önemli zararlara neden olabilir. Parolalarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve yönetmek için bir parola yöneticisi kullanmayı düşünün.
-Parolaları gizli tutun : Netflix parolalarını asla kimseyle paylaşmayın veya dijital dosyalar da dahil olmak üzere bilgisayarınızın yakınında tutmayın. Güvenli depolama için parola yönetimi araçlarını kullanın.

Son Haberler