SnapChat'in Ana Şirketi 32 Milyar Dolar Değer Kaybetti! İşte Ayrıntılar

SnapChat'in Ana Şirketi 32 Milyar Dolar Değer Kaybetti! İşte Ayrıntılar
Sosyal medya uygulaması Snapchat'in ana şirketi olan SNAP'ın değerlemesi, CNBC raporlarına göre 32 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Bunun nedeni, hisse...

Sosyal medya uygulaması Snapchat'in ana şirketi olan SNAP'ın değerlemesi, CNBC raporlarına göre 32 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Bunun nedeni, hisse senedinin Perşembe günü işlem saatlerinden sonra üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladıktan sonra Cuma günü %27'lik büyük bir kayıp (20.04$ veya %26.66 düşüşle 55.14$'a düştü) olması. Çeyrek için şirket, Street tarafından beklenen 1,10 milyar dolardan biraz daha az olan 1,07 milyar dolar gelir bildirdi.

Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı, çoğu iOS kullanıcısı izlenmeyi reddettiği için Snapchat'in reklam performansına zarar verdi.

SNAP'in bildirdiği kazançlarda hisse başına 17 sent, hisse başına 8 sentlik beklentileri aştı ve küresel günlük aktif kullanıcı sayısı 301,8 milyon olan tahminleri geride bırakarak 306 milyona ulaştı. En son rakam, sitenin geçen yılın aynı çeyreğinde sahip olduğu 249 milyon günlük kullanıcının %23 üzerindeydi. Bu verilere az önce bakarsanız, hisse senedinin düşüş yerine yükselmesini beklersiniz, ancak kullanıcı başına ortalama gelir, 3,49 ABD doları, 3,67 ABD doları olan beklentilere ulaşamadı.

Mevcut dördüncü çeyrek için SNAP, 316 ila 318 milyon DAU'ya ulaşmayı umuyor ve bu rehber, Wall Street konsensüsünün SNAP'nin duyurmasını beklediği 311.8 milyon günlük aktif kullanıcıdan daha fazla.

Ancak hisseyi asıl düşüren şey, Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliği hakkında yapılan yorumlar oldu. SNAP CEO'su Evan Spiegel, raporun yayınlanmasının ardından şunları söyledi: "Bir dereceye kadar iş kesintisi öngörsek de, Apple tarafından sağlanan yeni ölçüm çözümü beklediğimiz gibi ölçeklenmedi ve bu da reklam ortaklarımızın işlerini ölçmesini ve yönetmesini zorlaştırdı. iOS için reklam kampanyaları."

Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği, iOS kullanıcılarının üçüncü taraf uygulamalar tarafından izlenmeyi durdurmayı veya izlenmeyi seçmelerini sağlar. iOS kullanıcılarının çoğu, çevrimiçi reklamlar almak amacıyla izlenmek istemediklerine karar verdi. Bu, çevrimiçi reklamlar sunarak gelir toplayan Facebook ve Snapchat gibi birçok uygulamayı etkiledi.

Spiegel'in başlangıçta ATT hakkında Şubat ayında söyleyecek iyi şeyleri olsa da ("Yakın vadede reklamverenler için biraz rahatsız edici olsa bile, bunu genel olarak tüketiciler için iyi bir şey olarak görüyoruz" dedi), dün yönetici şunları söyledi: ATT, SNAP'in reklamcılık işini beklenenden daha fazla etkiledi. Spiegel ayrıca, işgücü ve tedarik zinciri kıtlığının "reklam yoluyla ek müşteri talebi yaratmaya yönelik kısa vadeli iştahı" azalttığını söyledi.

ATT'nin yanı sıra Snapchat, dünya çapındaki şirketleri etkileyen tedarik zinciri sıkıntısından da zarar gördü.

Snapchat, Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı ve tedarik değişikliği kesintileri nedeniyle mevcut çeyrek (dördüncü çeyrek) beklentilerini azaltmak zorunda kaldı ve CFO Derek Andersen şimdi Ekim-Aralık döneminde 1,16 milyar ila 1,20 milyar dolar gelir elde etmek istiyor. Sokağı (Wall Street) etkileyen analistler, şirketin yılın son çeyreği için 1,36 milyar dolar gelir bildirmesini arıyorlardı.

Andersen, "Maalesef bu değişiklikler, reklam ortaklarımızın tedarik zincirlerinin normalde en yüksek kapasitede çalışmasını beklediği ve aksi takdirde en yüksek reklam talebinin en yüksek rekabeti ve dolayısıyla en yüksek seviyeye çıkmasını bekleyeceğimiz bir sezonda gerçekleşiyor. fiyatlandırma, açık artırmamızda." SNAP, geçen yılın aynı çeyreğinde maruz kaldığı 200 milyon dolarlık net zarardan %64 daha düşük olan 72 milyon dolarlık iyileştirilmiş net zarar bildirdi.

CEP Spiegel, "Bu zorlukların gidişatını tahmin etmek zor olsa da, hedef kitlemizin büyümesi, yeni ürünlerimizin ve platformlarımızın topluluğumuz tarafından benimsenmesi ve reklamcılık ürünlerimizin performans reklamcıları için altında yatan etkinliği bize güven veriyor. uzun vadeli vizyonumuza yatırım yapmaya devam ederken işimizin geleceği ve bu ortamda gezinme yeteneğimiz."

SNAP'in üçüncü çeyrek sonuçları, diğer iki sosyal medya süperstarı Facebook ve Twitter'ın değerlendirmelerinden de bir pay aldı. Bu, yatırımcıların, şirketlerin üçüncü çeyrekte SNAP'yi etkileyen aynı sorunlardan muzdarip olabileceğinden endişe duyduğunu gösteriyor.

Son Haberler