SpaceX, Uzaya Reklam Panosu Uydusu Yayınlamayı Planlıyor

SpaceX, Uzaya Reklam Panosu Uydusu Yayınlamayı Planlıyor
Reklam işi gelecekte daha da genişleyecek gibi görünüyor, ancak tarzı önümüzdeki dönemde değişecek. Firmalar ürünlerini sadece yeryüzünde tanıtmakla...

Reklam işi gelecekte daha da genişleyecek gibi görünüyor, ancak tarzı önümüzdeki dönemde değişecek. Firmalar ürünlerini sadece yeryüzünde tanıtmakla kalmayacak, aynı zamanda reklamlarıyla da gökyüzünü doldurabilecekler. Bu dilek, Elon Musk'ın planından kısa bir süre sonra gerçek olacak. SpaceX'in CEO'su, Kanadalı teknoloji girişimi (Geometric Energy Corporation) ile işbirliği içinde, devasa pikselli yapısıyla farklı şirketlerin tanıtımları için reklamları, logoları ve diğer içerik türlerini sunacak bir reklam panosu uydusu yayınlamak için bir plan verdi. İlk olarak Insider tarafından bildirildiği gibi ekran. Uydunun adı Cubesat olacak ve ürünlerini tanıtmak isteyen şirketler kripto aracılığıyla token satın alabilecekler. Ancak insanlar şimdi düşündükleri gibi gökyüzünde bu tür reklamları göremeyecekler.

Ekip, uyduyu Falcon 9 roketi aracılığıyla uzaya salmayı planlıyor. GEC İcra Kurulu Başkanı'nın açıklamasına göre, roket, Cubesat uydusunu (sadece 4 inçlik ölçüme sahip) alçak dünya yörüngesine alacak ve reklam platformunu, roket aya dokunmadan önce boşaltacak. Ancak, insanlar bu tür reklamları yeryüzünden göremeyecekler; bunun yerine ekrandaki reklamlar uydunun yan taraflarına takılacak yüksek teknolojili bir “selfie stick” ile çekilecek. Kaydedilen bu video kaset, YouTube gibi popüler video platformlarında canlı yayınlanacak.

Cubesat ekranında yayınlanan bu tür reklamları herkesin görmesini kolaylaştıracaktır. GEC CEO'su, bunun sadece pazarlamacılar için olmadığını, aynı zamanda içeriklerini ekranda sunmak isteyenlerin de uydu ekranını içerik materyallerini veya tanıtım amaçlı ürünlerini sergilemek için kullanabileceğini belirtti. Temel amaç, herkesin Cubesat üzerinden reklam satın almasına erişim sağlamaktır. İnsanlar veya reklamcılar bu reklamları ekranın aydınlatmasını düzenleyen Gama ve Kappa da pazarlamacıların renk seçmesine izin verecek olan 5 tür belirteç aracılığıyla satın alabilir. Kısacası, bu belirteçler, pazarlamacıların ve diğer insanların reklam beklentisinden ne istediklerinin önceliğine dayanmaktadır.

Canadian Startup'ın CEO'su, 2018 yılında SpaceX ile çalışmayı denediğini ancak o zaman başarılı olamadığını söyledi.

Son Haberler