Spotify, Podcast Abonelik Programını Genişleterek Apple ile Yarışıyor

Spotify, Podcast Abonelik Programını Genişleterek Apple ile Yarışıyor
Nisan ayının sonlarında Spotify, içerik oluşturucuların dinleyicilere yalnızca ücretli abonelere yönelik içerik sunmalarının bir yolu olarak bir Podcast...

Nisan ayının sonlarında Spotify, içerik oluşturucuların dinleyicilere yalnızca ücretli abonelere yönelik içerik sunmalarının bir yolu olarak bir Podcast Abonelikleri programını test etmeye başladı ve bugün müzik akışı hizmeti bu para kazanma seçeneğinin artık tüm ABD içerik oluşturucularına sunulduğunu duyurdu. Spotify, içerik oluşturucuların bölümleri yalnızca abone olarak işaretleyebileceğini ve podcast oluşturma platformu Anchor aracılığıyla Spotify ve diğer platformlarda yayınlayabileceğini söyledi.

Spotify ayrıca, Podcast Abonelikleri programını bu yıl 15 Eylül'den itibaren uluslararası olarak genişletmeyi planladığını duyurdu.

Spotify, modelinin, şirketin abonelik gelirine %5 ücret uygulamayı planladığı 2023 yılına kadar abonelik gelirinin %100'ü eksi ödeme işlem ücretlerini alacak içerik oluşturucular için geliri en üst düzeye çıkarmak için oluşturulduğunu söyledi.

İçerik oluşturuculara fayda sağlamak için programda iki değişiklik yapılıyor: abonelik ücretleri için ek fiyatlandırma katmanları ve içerik oluşturucuların izleyicileriyle daha fazla etkileşim kurabilmesi için aboneler için bir e-posta adresi listesi indirme seçeneği.

Apple, Haziran ayında dünya çapında kendi Podcast Abonelikleri özelliğini kullanıma sundu ve şirket, ilk yıl abone gelirinin %30'unu ve bir yıldan daha uzun süre abone olmaları durumunda %15'ini aldı. İçerik oluşturucuların ayrıca abonelik sunabilmeleri için Apple Podcasters Programına yılda 19,99 ABD Doları karşılığında kaydolmaları gerekir.

Apple Podcasts Aboneliklerinin Yararları İçerik oluşturucular için abonelikler, bir "kanallar" özelliği aracılığıyla bireysel şovlar veya şov grupları için abonelikler sunma olanağı, ücretsiz ve ücretli bölümlerin bir karışımıyla tam ücretli abonelikler veya ücretsiz abonelikler sunma seçeneği ve şu anda kullanılabilirliği içerir. 170'den fazla ülke ve bölge bugün. Apple Podcasts Abonelikleri ayrıca abone e-posta adreslerini isteme seçeneklerine sahiptir.

Son Haberler