Spotify, TikTok Benzeri Bir Video Beslemesini Test Ediyor

Spotify, TikTok Benzeri Bir Video Beslemesini Test Ediyor
Spotify daha TikTok benzeri olmak istiyor. Görünüşe göre müzik akışı hizmeti, uygulaması için Discover adlı yeni bir özelliği test ediyor. Bu özellik,...

Spotify daha TikTok benzeri olmak istiyor. Görünüşe göre müzik akışı hizmeti, uygulaması için Discover adlı yeni bir özelliği test ediyor. Bu özellik, sanatçıların şarkılarına dikey videolar göndermesine ve dinleyicilerin yeni şarkıları daha kolay keşfetmesine olanak tanıyacak.

Yeni Spotify Discover özelliği, müzik uygulamasının en son iOS TestFlight beta sürümünde Chris Messina tarafından fark edildi. Yeni Keşfet düğmesi, Ana Sayfa ve Arama düğmeleri arasında bulunur. Keşfettiğinizde, size sanatçıların ve şarkılarının TikTok tarzı bir video beslemesi sunulur. Daha fazla bilgi için kalp simgesine dokunarak veya üç noktalı düğmeye basarak şarkıyı beğenebilirsiniz.

Spotify, TechCrunch'a yaptığı açıklamada, yeni özelliğin uygulamanın resmi sürümüne geçip geçmeyeceği veya tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda yorum yapmayı reddetti. Akış hizmetinin bir sözcüsü şu açıklamayı yaptı:

"Spotify'da, kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için rutin olarak bir dizi test yapıyoruz. Bu testlerden bazıları, daha geniş kullanıcı deneyimimizin yolunu açarken, diğerleri yalnızca önemli bir öğrenme işlevi görür. Şu anda paylaşacak başka haberimiz yok." - Spotify sözcüsü

Yeni Keşfet özelliği, sanatçılar için pahalı bir müzik videosuna ihtiyaç duymadan şarkılarına görselleştirme eklemelerine izin vereceği için çok faydalı olabilir. Bu özellik ayrıca Spotify'ın kendisini en büyük rakibi olan Apple Music'ten daha fazla ayırt etmesine izin verecek, çünkü Apple Music'te bir video besleme bölümü yok.

Birkaç sanatçı geçmişte dikey müzik videoları çekmişti. Örneğin, 2019 yılının Şubat ve Nisan aylarında İngiliz şarkıcı MARINA, El Yapımı Cennet ve Portakal Ağaçları şarkıları için akıllı telefon form faktöründen yararlanarak tüm sosyal medyada yayınlanan dikey videolar yayınladı. Daha sonra, Billie Eilish de yeni trendin üzerine atladı. Amerikalı müzik sanatçısı, Ağustos 2019'da hit şarkısı Bad Guy'ın dikey bir videosunu yayınladı.

Spotify, uygulamasına gerçekten de yeni Keşfet bölümünü eklerse, dikey müzik videoları ana akım haline gelebilir. Bu olursa, Apple muhtemelen müzik akışı hizmetine de benzer bir özellik ekleyecektir.

Herkes TikTok'tan not alıyor

Spotify, TikTok benzeri bir video beslemesi üzerinde çalışan ilk popüler uygulama değil. Instagram, Instagram Reels adlı uygulamasında çok benzer bir özelliği tanıttı. YouTube ayrıca YouTube Shorts adlı dikey bir video beslemesinin kendi sürümünü de tanıttı.

Hem Reels hem de Shorts oldukça başarılı olduklarını kanıtladılar ve diğer büyük şirketlerin uygulamalarına benzer özellikler eklemek istemeleri şaşırtıcı değil. Netflix ayrıca kısa süre önce uygulamasına komedi içeriği içeren bir video beslemesi ekledi. Yeni Netflix özelliğinin adı Fast Laughs.

Son Haberler