Squid Game Kötü Amaçlı Uygulaması Google Play Store'dan Kaldırılıyor

Squid Game Kötü Amaçlı Uygulaması Google Play Store'dan Kaldırılıyor
Dünyaca ünlü Netflix TV programı Squid Game ilk sezonunu bitirmiş olabilir, ancak beyaz ekrana düştükten sonra yarattığı dalgalanmaları hala hissedebilirsiniz....

Dünyaca ünlü Netflix TV programı Squid Game ilk sezonunu bitirmiş olabilir, ancak beyaz ekrana düştükten sonra yarattığı dalgalanmaları hala hissedebilirsiniz. Muazzam başarısı göz önüne alındığında, Squid Game, uygulama geliştiricileri de dahil olmak üzere para kazanmak isteyen birçok kişinin dikkatini çekti.

Şu anda piyasada Squid Game ile ilgili yüzlerce uygulama var ve Google Play Store bunların 200'den fazlasını barındırıyor. Kombine olarak, dünya çapında bir milyondan fazla indirmeye ulaşıyorlar.

Ne yazık ki, bu aynı zamanda dolandırıcıların sihirlerini kullanmaları ve en son hype'a düşkün olanları dolaşmaları için mükemmel bir fırsat. Kötü amaçlı yazılım bulaştığı için kaldırılan Google Play Store'daki Squid Game tabanlı belirli bir uygulamada olan da tam olarak buydu.

Lukas Stefanko adlı bir siber güvenlik araştırmacısı sayesinde, "Squid Wallpaper 4K HD"nin (söz konusu uygulama) bilgisayar korsanlarına "kötü amaçlı reklam dolandırıcılığı ve/veya istenmeyen SMS abonelik eylemleri" göndermek için gerekli araçları sağladığı keşfedildi. , kullanıcıların paralarını kaybetmeleri için tuzağa düşmeleri ve dolandırılmaları için temiz tuzaklar.

Kötü amaçlı yazılımın kendisine "Joker" denir ve daha önce Google Play Store'daki diğer uygulamalarda tespit edilmişti. Stefanko, Squid Wallpaper 4K HD'nin nihayet Google tarafından kaldırılmadan önce yaklaşık 5000 telefona kurulduğunu belirtiyor. Halihazırda uygulamaya sahip olanlara uygulamayı hemen silmelerini ve mobil cihazlarında virüs taraması yapmalarını tavsiye ediyor.

Hikayenin ahlaki? Google'ın resmi Play Store'undan gelse bile, bir uygulamayı indirmeden önce iyice kontrol etmelisiniz. Benzer uygulamalar her yerde bulunabilir, bu nedenle biraz daha dikkatli olmak sizi korumak için uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, bu durumdaki örneğe bakarak, dolandırıcıların genellikle duvar kağıdı uygulamaları gibi mümkün olan en fazla kullanıcıyı çekebilecek bir başlık aradıklarını varsayabilirsiniz.

Son Haberler