TikTok Gençlerin Sağlığını Önemsiyor! Dijital Bağımlılığın Önüne Geçecek Karar!

TikTok Gençlerin Sağlığını Önemsiyor! Dijital Bağımlılığın Önüne Geçecek Karar!
TikTok, yaptığı hamlelerle çocukların uygulamayı daha güvenli bir şekilde kullanmasını sağlıyor. Hatırlayacağınız üzere 16 yaşından küçüklerin...

TikTok, yaptığı hamlelerle çocukların uygulamayı daha güvenli bir şekilde kullanmasını sağlıyor. Hatırlayacağınız üzere 16 yaşından küçüklerin doğrudan mesaj alması engellenmişti. Böylelikle küçük yaştaki çocukların kuracağı iletişimin daha sağlıklı olabileceği vurgulanmıştı. Hal böyle olunca bununla beraber çeşitli özellikler de getirildi. Üstelik bu özellikler genç yaştaki çocukların erken uyumasını veya akşam saatlerinde telefonu daha az kullanmasını teşvik ediyor. Peki TikTok'un yeni güncellemesi nedir?

TikTok Bildirim Saatlerini Düzenledi

TikTok üzerinden çeşitli video, beğeni, yorum gibi bildirimler alan kullanıcılar, 13-15 yaş aralığında ise 21.00'dan sonra bildirim alamayacaklar. 15-17 yaş aralığında ise saat 22.00'den sonra bildirim mesajı gelmeyecek. Böylelikle gençlerin dikkati dağılmayacak ve kendi işleriyle ilgilenebilecekler. Erken uyuyabilmelerinin de önü açılacak. TikTok'un gençlerin sağlığını ve geleceklerini düşündüğü açıkça görülmekte. Yapılan güncellemeler de bunu doğruluyor. Google'nin de konuyla ilgili pek çok çalışması bulunmakta. Çocukların görsel kısımda gözükmemesinden tutun da çeşitli zararlı görsellerin çocuklara nasıl gösterilmeyeceğine kadar pek çok çalışma gerçekleştirildi.

TikTok Çocuklara Önem Veriyor

Genç yaşta dijital bağımlılık riski ile karşılaşan pek çok çocuk TikTok kullanıyor. Özellikle de son yıllarda 1 milyar indirmeyi geçen uygulamanın bu riske rağmen uygulamasını çeşitli şekillerde kısıtlaması gerçekten de takdiri hak edecek cinsten. Bir sonraki güncellemede çocuklar için ne gibi hamleler yapılacak merak edilmeye başlandı. Son zamanlarda gençlerin dijitale olan ilgisi arttı. Her sene artan bu ilgi önümüzdeki yıllarda çeşitli fiziksel bozukluklarla beraber psikolojik rahatsızlıklarda artışa neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için uygulamaların da elini taşın altına koyması gerekiyor. Aksi takdirde herkesin tahmin edebileceği üzere telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlara olan bağımlılıktan ötürü gençler kişi ciddi sorunlar yaşayacaktır. Tüm bu etkenler dahilinde çocukların nasıl daha çok korunabileceği veya tehlikelerden otomatik olarak uzaklaştırılabileceği konusu sıkça tartışılmakta. Büyük şirketler bu soruna çözüm bulmak için elinden geleni yapıyor.

YouTube'nin yapmış olduğu en güzel hamlelerden biri ise Kids diye özel bir bölüm oluşturması oldu. Birçok çocuk videosu ve daha fazlası ayrı bölümde toplandı. Üstelik siz video yüklerken bölümün çocuklara ait olup olmadığını da seçebiliyorsunuz. Düzenli olarak denetlenen videolar çocukların sağlığını koruyor mu diye göz atılıyor. İnternetin böylesine yaygınlaşması beraberinde sıkıntılar doğurabilir. Bunun farkında olan ebeveynler ve şirketler de önlemlerini almaktan çekinmiyor. Hem güven kazanıyorlar hem de çocukların sağlığını riske etmiyorlar. Eğer yaş aralığını 13 ila 17 arasında ise sizler de bildirimleri daha geç alacaksınız. Geç saatlerde dijital ürünler kullanmanın zararlı olduğunu bilmelisiniz.

Son Haberler