Tiktok Youtube'den Daha mı Çok İzleniyor? Tiktok Zirvenin Yeni Sahibi mi?

Tiktok Youtube'den Daha mı Çok İzleniyor? Tiktok Zirvenin Yeni Sahibi mi?
TikTok, son yılların en büyük patlamasını yapmış uygulaması. Sosyal medya alanındaki bu başarı herkes tarafından konuşulur hale geldi. Haliyle pek...

TikTok, son yılların en büyük patlamasını yapmış uygulaması. Sosyal medya alanındaki bu başarı herkes tarafından konuşulur hale geldi. Haliyle pek çok kişide Tiktok uygulamasını deneyimliyor. Youtube ve Facebook ise yeni uygulama içi özellikler duyurarak Tiktok'un izlenme oranlarından pay almayı hedefledi. Ancak beklentileri tam anlamıyla karşılayabilmiş değiller. İki sosyal medya devinin keşfet bölümü ve ortalama izlenme süreleri Tiktok'un yanına yaklaşamadı. Yine de bazı veriler Youtube'un hala önde olduğunu gösteriyor.

Youtube mu Tiktok mu?

Tiktok, ortalama izlenme süresi bakımından kullanıcılarıyla adından söz ettirdi. Kullanıcı başına izlenmenin fazla olması aktif olarak uygulamayı kullananları pek de etkilemiyor. Çünkü Youtube hala 2 milyar aktif kullanıcısı ile zirvede yer almakta. Tiktok ise 700 milyon aktif kullanıcıya sahip. Dolayısıyla rakibinin çok daha gerisinde kalıyor. Birkaç senedir popülerliğini sürdürse de anlaşılan zirveye yaklaşması biraz daha zaman alacak. Pandemiyle varlığını iyice arttıran uygulamaya sürekli olarak yeni güncellemeler de geliyor. Bu güncellemeler, kullanıcılar arası etkileşimi büyük oranda artırdı.

Youtube Shorts İlgi Görmedi

Youtube Shorts özelliği, kısa videoların paylaşıldığı ve Instagram Reels gibi bir platformla karşımıza çıktı. Ancak diğer sosyal medya devleri gibi pek de ilgi gördüğünü söyleyemeyeceğiz. Kendi alanında lider olsa da Tiktok ve Instagram Reels kadar değerli bir özellik olmadı. Yine de çeşitli geliştirmelerle daha iyi hale getirilmeye çalışılıyor. Üstelik kullanıcılara çeşitli ödemeler yapılarak onların bu platforma içerik üretmeye devam etmeleri amaçlanmakta. Bunun için milyonlarca dolar bütçe ayırıldı. Youtube Shorts videoları en fazla 15 saniyeyi kapsıyor. Fakat TİkTok videolarındaki toplam süre 3 dakikayı bulmakta. Hal böyle olunca Tiktok daha etkili ve kullanışlı bir platform haline geliyor. Youtube'nin sahip olduğu videolar paha biçilemez ölçüde önemli. Ancak iş Shorts kısmına gelince Tiktok ile yarışabilecek düzeyde değil.

ABD'de Tiktok Çılgınlığı!

ABD, Youtube ve Instagram'ın merkezi olsa da Tiktok'ta geçirilen süre ABD'de çok daha fazla. Dolayısıyla uygulamanın elde ettiği başarının boyutu gelecek yıllarda etkisini sürdürebilir. Hızlı bir şekilde patlaması ve varlığını düşüş yaşamadan devam ettirmesi de kolay bir şey değildi. Bunu sağladığı için rakipleri uygulamaya saygı duyuyor. Ancak Google ile Facebook'un sahip olduğu uygulamalar önümüzdeki aylarda çeşitli güncellemelerle çok daha aktif bir platform haline gelebilir. Bu konuda Facebook bile tek başına büyük fark açıyor. Whatsapp ve Instagram'a gelen güncellemelerin haddi hesabı yok.

Son Haberler