TikTok'tan Rekor Üstüne Rekor! İndirme Sayısıyla Dev Şirketleri Bile Solladı!

TikTok'tan Rekor Üstüne Rekor! İndirme Sayısıyla Dev Şirketleri Bile Solladı!
TikTok uygulaması, 2017 yılında çıktığından bu yana pandemiyle beraber iyice rekor kırar hale geldi. İndirme sayısındaki inanılmaz artış, herkesin...

TikTok uygulaması, 2017 yılında çıktığından bu yana pandemiyle beraber iyice rekor kırar hale geldi. İndirme sayısındaki inanılmaz artış, herkesin dikkatini çekti. Uygulamayı kullanan veya kullanmayan herkes TikTok'u konuşmaya başlandı. Hatta işler böyle bir boyuta vardı ki sosyal medyalarda bile TikTok videoları görülür hale geldi. Üstelik büyük şirketler bunun üstünden gelmek için çeşitli çalışmalarda bulundu. TikTok videoları Instagram'da da çok sık gösteriliyor. Bunun yanı sıra Facebook ve Youtube'da da çok izlenmekte. Dolayısıyla uygulamanın varlığı yalnızca indirmelerle değil aynı zamanda diğer uygulamaların içerisinde de sürüyor. Yapılan küresel bir anket de gösteriyor ki TikTok gerçekten de ciddi bir indirme verisine ulaştı.

TikTok 2020 Yılının Birincisi!

Geçtiğimiz günlerde TikTok'un Temmuz ayında en çok indirilen uygulama olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu birincilik yalnızca Temmuz ayı ile sınırlı kalmadı. TikTok, 2020 yılında da en çok indirilen uygulama oldu. Üstelik Instagram, Facebook, Snapchat, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarını da ardında bıraktı. Bunu aylık olarak değil yıllık olarak gerçekleştirdi. Elde ettiği başarının haddi hesabı yok. Çinli geliştiricilerin yapmış olduğu uygulama insanlara hem sohbet hem de eğlence imkanı sunuyor. Pek çok şekilde onların daha da fazla uygulamada vakit geçirmesine olanak tanıdı. Üstelik canlı yayınlar TikTok'ta daha eğlenceli hale geliyor. Çeşitli bağış kampanyalarıyla beraber canlı yayında insanların birbiriyle yarışması da TikTok'ta geçirilen vakti de artırıyor.

Whatsapp Kan Kaybetti!

Whatsapp 2020 yılında güzel gidişatını sürdürse de 2021 yılındaki gizlilik sözleşmesi hamlesiyle büyük kan kaybetti. Telegram'a yeni üyeler kazandırdı. Signal uygulaması da çok indirildi. Ancak bu kararından geri dönerek pek çok üyesini uygulamaya geri kazandırdığı belirtiliyor. Uygulamayı kullanan insanlar Whatsapp'a eskisine göre daha az güveniyor olabilir. Yine de zamanla bu güvenin inşa edileceği tahmin edilmekte. Çünkü yeni çıkan güncellemelerle beraber hem gizlilik adına hem de kullanışlılık adına önemli değişiklikler yaşanıyor.

Facebook Geride Kaldı

TikTok'un pandemiyle beraber etkisini göstermesinden sonra Facebook'un daha az tercih edildiği görüldü. En azından indirme sayısında artışında bir ivme düşüşü yaşandığı söylenebilir. Facebook kullanımı, TikTok'un gölgesinde kaldı. Gündeme bomba gibi düşen uygulamanın liderliğini devam ettirip ettiremeyeceği merak ediliyor. Çünkü uzun süre zirvede kalmak kolay bir iş değil. Özellikle de rakiplerin arttığı bir dönemde olduğumuz için tekelleşmeye kesinlikle müsaade edilmiyor. Pek çok uygulama, kendi alanında ön plana çıkıyor ve tercih ediliyor. TikTok'un uzun bir süre daha aktif olarak kullanılacağı kesin. Ancak uygulamanın her zaman zirvede olma ihtimali çok daha düşük duruyor. Yeni rakipler ve yeni uygulamalar piyasaya sürülebilir.

Son Haberler