Trendyol Değerlemesini Artırdı! Yatırım Turundan Sonra 16,5 Milyar Dolar Değerleme!

Trendyol Değerlemesini Artırdı! Yatırım Turundan Sonra 16,5 Milyar Dolar Değerleme!
Trendyol, müşteri sayısını her geçen sene daha da artırıyor. Çıktığı yatırım turunda önemli kuruluşlardan yatırım alan Trendyol, değerlemesini...

Trendyol, müşteri sayısını her geçen sene daha da artırıyor. Çıktığı yatırım turunda önemli kuruluşlardan yatırım alan Trendyol, değerlemesini iyice artırmış oldu. 1,5 milyar dolar yatırım alarak 16,5 dolar değerlemeye ulaştı. Türkiye'nin sayılı e-ticaret sitelerinden biri olduğu için bu yatırımlar artık normal karşılanıyor. Acaba yurt dışına da benzer bir girişim yapacak mı sorusu bizzat kullanıcılar tarafından sorulmakta. Ancak konuyla ilgili henüz net bir cevap verilmiş değil. Trendyol'un aktardığı bilgilerle beraber aldığı yatırım şirketi ülkenin ilk decacorn'u haline getirdi. Yatırım miktarı her geçen yıl daha da artıyor. Şirket, sahip olduğu değerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Soft Bank'ın yatırım yapması ise şirket açısından oldukça önemliydi. Bankaların destekleri yatırım turlarının vazgeçilmezi haline geldi.

30 Milyondan Fazla Müşteri!

Trendyol'un düzenlediği çeşitli kampanyalar ve indirimlerle beraber üye sayısı iyice artmış durumda. Şirketin açıklamasına göre Trendyol'un 30 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Ülke nüfusunun neredeyse 3'te birinden fazlası Trendyol'a kaydolmuş. Bu istatistik şirketin başarılı olmasının ardındaki nedeni daha da iyi anlatıyor. Müşterilerin düzenli olarak alışveriş yapması ve günlük 1 milyonu aşkın kargonun teslim edilmesi de Trendyol'un farkını ortaya koyuyor. Türkiye'deki rakipleri arasında Trendyol'un ayrı bir yeri bulunmakta. Şu an için pek çok açıdan lider konumda duruyor. Şirket için çalışan kişilerin sayısı ise milyonu buldu. Yani Trendyol, sadece büyümüyor aynı zamanda Türkiye'nin en önemli istihdam yerlerinden biri haline geliyor. Bu da artık yeni iş kollarının açığa çıkması anlamına gelmekte.

İstihdam Sayısı 1 milyonu geçti!

Trendyol'un doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağladığı çalışan sayısı 1 milyonu vaziyette. Şirketin kurucusu Demet Mutlu'nun ifade ettiğine göre 2024 yılında bu sayının 2,4 milyona çıkartılması hedefleniyor. Böylelikle hem istihdam hem de Trendyol'un büyümesi konusunda önemli bir adım atılmış olunacak. Ancak şöyle bir detay daha bulunuyor ki Trendyol, 2,4 milyon istihdamın bir kısmını yurt dışında sağlayabilir. Tıpkı Getir şirketi gibi İngiltere veya Avrupa'nın çeşitli ülkelerine açılma ihtimali bulunuyor.

Trendyol Yurt Dışına Açılacak mı? 

Trendyol'un yurt dışına açılma ihtimali üzerine henüz bir konuşma yapılmadı. Ancak böylesine hızlı büyüyen dev bir firmanın yurt dışı fikrini gözden geçireceği de gelen bilgiler arasında. Trendyol, Avrupa'ya ve Türkiye'ye yakın bölgelerde hizmet vermeye başlayabilir. Zamanla bu hizmet anlayışını genişleterek dünya markası haline de gelebilir. Söz konusu gelişmeler için Trendyol CEO'su Demet Mutlu'nun açıklamaları çok daha fazla önem taşımakta. Ancak kendisi bu konu üzerinde durmadı.

Son Haberler