Türk Telekom, TARNET ile 5G için işbirliği yapacak

Türk Telekom, TARNET ile 5G için işbirliği yapacak
Türk Telekom, 5G alanındaki stratejik çalışmalarında birlikte yol alacağı yerli şirketleri GSMA Mobil Dünya Kongresi öncesinde duyurdu.

Dünyayı etkisi altına alan 5G araştırmaları ülkemizde de tüm hızıyla devam ediyor. 5G bağlantı teknolojisini kullanarak Türkiye'deki operasyonlarını hızlandırmak isteyen Türk Telekom 5G için kolları sıvadı.

Akıllı Tarım alanında 5G uygulamaları geliştirmek üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin teknoloji iştiraki TARNET ile önemli bir iş birliğine imza atan Türk Telekom, TARNET iş birliğiyle, 5G teknolojisiyle çalışan otomatik dümenleme sistemine sahip traktör çözümü olan ATS-Akıllı Traktör Sistemi’nin saha testlerini başarı ile sonuçlandırdı. Akıllı Traktör Sistemi kullanarak tarımsal faaliyetlerin verimini artıran ve üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenen projede, daha hassas ve doğru tarımsal işlemlerin yapılabilmesi 5G üzerinden çalışan otonom traktör sayesinde sağlandı.

5G üzerinden gerçekleştirilen Akıllı Traktör uygulaması sayesinde, otomatik dümenleme sistemine sahip traktörle tarla sürülürken, aynı zamanda yapay zeka desteğiyle video analitiği yapıldı. Sürücüsüz traktör rotası üzerinde sapma tespit edildiğinde, 5G bağlantılı mobil uygulama üzerinden çiftçi anlık olarak bilgilendirildi.

Öte yandan Odine ile bulut bilişim sanallaştırma çözümleri ile ilgili ortak çalışmalar yürüten Türk Telekom, çekirdek şebekenin en kritik sistemlerinden biri olan ve 5G dahil tüm mobil teknolojileri destekleyen PCRF/PCF ürünü için ise yerli yazılım şirketi i2i ile anlaştı. 2i Systems iş birliği kapsamında, daha önceden i2i ile birlikte devreye alınan gerçek zamanlı ücretlendirme sistemi Turkuaz çözümü gibi, PCF/PCRF ürünü de ilk defa Türk Telekom şebekesinde ticari olarak hayat bulacak.

5G için bulut tabanlı stratejik dönüşüm

Yeni nesil teknolojiler için şebekesinde stratejik dönüşümleri gerçekleştirmekte öncü olan Türk Telekom, bu alanda önemli yapı taşlarından olan bulut tabanlı sanallaştırma çözümleri konusunda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Sanallaştırılmış ağ fonksiyonları ve altyapı entegrasyonları alanlarında başarılı bir yerli şirket olan Odine ile iş birliği yaptı. Türk Telekom ve Odine, konteyner mimarisi platformlarını birlikte test ederken, bu platformlarda yerli çözümlerin entegrasyonu ve yönetimi için birlikte çalışıyorlar.

Son Haberler