Twitter, Emojilerle Tepki Verme Özelliğini Duyurdu İlk Olarak Türkiye'de Test Edecek

Twitter, Emojilerle Tepki Verme Özelliğini Duyurdu İlk Olarak Türkiye'de Test Edecek
Bazı geliştirici testleri dışında, Twitter size tweet'lere tepki vermenin yalnızca bir yolunu sundu: klasik kalp "Beğen" emojisi ve 2015'ten önce "Favori"...

Bazı geliştirici testleri dışında, Twitter size tweet'lere tepki vermenin yalnızca bir yolunu sundu: klasik kalp "Beğen" emojisi ve 2015'ten önce "Favori" yıldız düğmesi. Şimdi, sosyal medya ağı, önümüzdeki günlerde ek emoji ile "Reaksiyonlar" adlı yeni bir özelliği test ettiği için nihayet bu aralığı genişletiyor olabilir.

Türkiye'de sınırlı bir süre için şirket, kalp simgesinin üzerinde dört yeni emojiyi test ediyor: ?, ?, ? ve ?, namı diğer "sevinç gözyaşları", "düşünen yüz", "el çırpan eller" ve "ağlayan yüz" " 2015'te Twitter, "100", "kalp gözü" ve diğer emojiler de dahil olmak üzere daha geniş bir çeşitliliği test etti. Ancak bu sefer şirket, "evrensel olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden emojiler bulmak" istedi.

Twitter, anketler yürüttükten ve Tweetlerde en yaygın kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdıktan sonra bu sayıyı ek dörde indirdi. En popüler olanın gülen emoji olduğu ve insanların "komik", "destek/neşe", "anlaşma" ve "harika" etrafında tepkiler vermek istediği bulundu. Ayrıca, "eğlenceli" ve "meraklı", insanların tweet okurken hissettikleri en önemli duygular olarak tanımladı.

Anketleri ayrıca "hayal kırıklığı" ve "öfke"nin kullanıcılar tarafından deneyimlenen ortak duygular olduğunu ortaya koydu. Bazı insanlar Tweetlere katılmadıklarını ifade etmek isterken, şirket bunu dahil etmemeye karar verdi. Bunun yerine, yeni, daha olumlu emojinin "sağlıklı halka açık konuşmaları" teşvik edip etmeyeceğini görmeye çalışıyor. Ayrıca, sitedeki yüksek düzeyde kutuplaşma ve toksisite ile de ilgili olabilir; bu, Twitter'ın son birkaç yıldır azaltmaya çalıştığı bir şey.

Daha spesifik olarak Twitter, tepkilerin insanların sohbetlerde nasıl hissettiklerini daha iyi göstermelerine yardımcı olurken, aynı zamanda Tweetleyenlere Tweetlerinin nasıl alındığını daha iyi anlamalarını sağlayacağını söyledi. Yeni tepkiler, önümüzdeki günlerde Türkiye'de yalnızca sınırlı bir süre için iOS, Android ve web için Twitter'da sunulacak. Ancak, "bu teste dayanarak, Reactions deneyinin kullanılabilirliğini diğer bölgelere genişletebiliriz" diye ekledi.

Son Haberler