Twitter Kısıtlamalara Başladı! Artık Twitter'da Paylaşımlar Denetimden Geçecek!

Twitter Kısıtlamalara Başladı! Artık Twitter'da Paylaşımlar Denetimden Geçecek!
Twitter, pandemi süresince gösterdiği performans ile zaman zaman eleştiri alıyor. Özellikle de bilim dışı ve yanıltıcı videolarla yapılan aşı karşıtlığı...

Twitter, pandemi süresince gösterdiği performans ile zaman zaman eleştiri alıyor. Özellikle de bilim dışı ve yanıltıcı videolarla yapılan aşı karşıtlığı veya pandemi hakkındaki videoların önüne bir türlü geçilemedi. Pek çok sosyal medya şirketi, yeterli önlemi alamadığı için insanların yanlış bilgi edinmesine neden oldu. Milyarlara ulaşan bu bilgiler çoğunlukla etkisini gösterdi. İnsanlar, kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeye başladı. Bu yüzden Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi uygulamaların dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuda en önemli adımlardan biri Twitter'dan geldi.

Twitter'dan Yeni Özellik!

Twitter, doğru ve yanlış paylaşımları ayırt edebilmek adına yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Şu an için sayılı ülkede denenen bu özelliğe göre, eğer bir paylaşım insanları yanıltacak şekilde ise "Yanıltıcı" yazısına tıklıyoruz. Bu yazı, paylaşımın hemen yanında bulunuyor. Dolayısıyla hızlı bir şekilde görebileceksiniz. Pandemi boyunca pek çok kişi yanlış haberlere ve paylaşımlara maruz kaldı. Önemli bir çoğunluğu ise bu paylaşımlara itibar etti. Haliyle sosyal medyaların bu konuda sınıfta kaldığını söylemek mümkün. Ancak bir daha tekrarlanmaması adına Twitter'ın çalışmaları sürüyor. Ülkeler de kendi kamu spotu reklamlarını yayınlayarak vatandaşlarının bilinçlenmesini sağlıyor. Pek çok yerde ortaya atılan asılsız iddiaların son bulması için yoğun bir çalışma yürütülmekte.

Özellik Üç Ülkede Deneniyor

Twitter'ın bu özelliği şimdilik deneme sürümünde. Yalnızca ABD, Avustralya ve Güney Kore'deki kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyor. Ancak deneme yanılma süreci bittikten sonra Twitter'ın bu özelliği global hale getirmesi muhtemel gözüküyor. Aksi halde yalnızca üç ülke için getirilen bu özellik yeteri kadar etkili olmayacaktır. Genel olarak pek çok sosyal medya şirketi, yeni çıkardığı özellikleri sınırlı sayıda ülkede deniyor. Bu deneme süreci Beta sürümünden daha farklı şekilde ilerlemekte. Bazı şanslı kullanıcılar, bu özelliği deneyerek karşılaştığı sorunları raporluyor. Bu da şirketin globalde belli başlı hatalarla karşılaşmasının önüne geçiyor. Aksi halde düşünüldüğünde milyonlarca kişinin aynı anda sorun yaşaması sanıldığı gibi olmayacaktır.

Instagram'dan Hamle Gelecek mi?

Instagram ve özellikle de TikTok'da çok fazla asılsız bilgi bulunuyor. Bu iki uygulamanın da bir an önce temizlenmesi ve yanlış bilgilerden arınması gerekmekte. Uygulama sahiplerinin bu konu üzerine bir çalışma yürütüp yürütmeyeceği merak konusu oldu. Çünkü sahte haberler dünya çapında yayılır ise büyük bilgi kirliliği meydana gelir. Haliyle bu sorunun önüne geçmek için çeşitli hamleler yapılması muhtemel. Son yıllara damgasını vuran Covid-19 salgınından kurtulmak bir noktada insanların bilinçlenmesine de bağlı.

Son Haberler