Twitter Mavi Onay Rozeti Başvurusu Neden Kaldırıldı Ortaya Çıktı!

Twitter Mavi Onay Rozeti Başvurusu Neden Kaldırıldı Ortaya Çıktı!
Twitter'da mavi onay rozeti veya mavi tik olarak bilinen uygulama kaldırıldı. Başvuruların bir süreliğine yapılamayacağı açıklandı. Pek çok kişi nedenini...

Twitter'da mavi onay rozeti veya mavi tik olarak bilinen uygulama kaldırıldı. Başvuruların bir süreliğine yapılamayacağı açıklandı. Pek çok kişi nedenini merak ederken sosyal medya devinden açıklama geldi. Özellikle de son zamanlarda uygulamanın bu özelliği daha fazla geliştirmesi gerektiği ifade ediliyordu. İşte tam da bu noktada başvurulara kısıtlama getirildi. En azından birkaç ay kadar mavi tik için başvuru yapamayacağız gibi duruyor. Mavi onay rozeti başvurusunda bulunanlar ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Mavi Onay Rozeti Neden Verilmiyor?

Mavi onay rozeti başvurularının pek çok defa suistimal edildiği ortaya çıktı. Bot takipçili sahte hesapların mavi onay rozeti alması Twitter'ı harekete geçirmişti. Üstelik bu hesaplar Türklere aitti. Hal böyle olunca gelişmeleri yakından takip ettik. Onay rozeti alabilmek için gerekli olan şartlarda düzenleme yapılması öngörülüyordu. Ancak sistemde belirli hataların olduğu ve insanların hızlı bir şekilde ünlü olmamalarına rağmen rozet alabildikleri görüldü. Twitter, bu sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı bile. İlk icraatını ise kısıtlama koyarak sundu. Sonraki aşamalarda sorunu ortadan kaldıracak ve tekrar yayına sunacak.

Mavi Tik Başvuruları Değerlendirilecek

Mavi tik için daha önceden başvuru yapanlar ise değerlendirme aşamasındaydı. Onlar için herhangi bir sorun yaşanmayacak. Çünkü Twitter'ın açıklamasına göre daha önceden başvuru yapanlar değerlendirme sonucu mavi onay rozeti alabilecekler. Bu konuda Twitter yetkililerinin oldukça adil davrandığı görülüyor. Bir yandan sorunu çözmeye odaklandılar bir yandan da mevcut başvuru yapanların mağdur olmamasını sağlıyorlar. Henüz yeni tasarım değişikliği ile gündeme gelen sosyal medya devi, şimdi de mavi tik sorununa bir çözüm bulmak için geliştirmelere başladı. Kısa süre sonra başvuruların tekrar açıklanması bekleniyor. Ancak bu esnada pek çok kuruluş ve ünlü isim de beklemek zorunda kalacak. Daha önce de yıllarca mavi tik onayını kaldıran Twitter, birkaç ay önce verdiği müjde ile artık mavi onay rozeti alınabileceğinden bahsetmişti. Ancak birkaç ay içerisinde ne olduysa işler tamamen tersine döndü. Twitter hızlı bir açıklama ile mavi tik için süre istedi. Geliştirmeler bittikten sonra mavi onay rozeti için başvuruda bulunabileceksiniz. Çeşitli bugların ortaya çıkmasında Türk hesapların katkısı oldukça yüksek. Çünkü haber sitelerinde dahi gündem olmuşlardı. Dünyaca ünlü sitelerde de haberleri yapılan o hesaplar, sahte olmalarına rağmen mavi tik almayı başarmıştı. Bakalım Twitter'ın bu güncelemesi ne kadar vakit alacak? Diğer sosyal medya sitelerinde herhangi bir problem gözükmüyor. Onlar güncelleme için hamlede bulunmadı. Ancak Twitter sistemi bir türlü çözebilmiş değil.

Son Haberler