Twitter, Yalan Haberin Önüne Geçecek Yeniliğini Duyurdu

Twitter, Yalan Haberin Önüne Geçecek Yeniliğini Duyurdu
Twitter'dan yeni bir test, nihayet kullanıcıların "yanıltıcı" tweet'leri bildirmelerine izin verecek. Şirket, özelliği ABD, Güney Kore ve Avustralya'daki...

Twitter'dan yeni bir test, nihayet kullanıcıların "yanıltıcı" tweet'leri bildirmelerine izin verecek. Şirket, özelliği ABD, Güney Kore ve Avustralya'daki "bazı insanlar" için test ettiğini söylüyor. Yalnızca bir deneme olmasına rağmen, daha önce hizmetiyle ilgili yanlış bilgilendirme için sınırlı raporlama araçlarına sahip olan Twitter için önemli bir adım.

Ancak değişiklikle birlikte, kullanıcılar artık seçim için alt kategoriler ve The Verge'e göre COVID-19 ile ilgili tweet'lerle birlikte siyasi ve sağlıkla ilgili yanlış bilgileri bildirebilecekler. Bu, Twitter'ın son bir buçuk yılda yaptığı diğer gerçekleri kontrol etme ve yanlış bilgi kırma çabalarıyla birlikte izleniyor. Şirket, platformunda sağlık ve seçimle ilgili yanlış bilgileri çürütmek için daha önce etiketler ve PSA'lar sunmuştu.

Şu anda, bildirilen tweet'lerin nasıl ele alınacağı belli değil. Yanlışlıkları çürütmek için geniş bir doğrulayıcı ağı kullanan Facebook'tan farklı olarak, Twitter'ın gerçekleri kontrol etme girişimleri daha dar odaklı. Bir tweet'te şirket, kullanıcıların şirketin her rapora yanıt vermesini beklememesi gerektiğini, ancak raporların "eğilimleri belirlememize yardımcı olacağını, böylece daha geniş yanlış bilgilendirme çalışmalarımızın hızını ve ölçeğini iyileştirebileceğimizi" söyledi.

Son Haberler