Vivaldi 4.3 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Vivaldi 4.3 Yayınlandı; İşte Yenilikler
Vivaldi Technologies, masaüstü ve Android için Vivaldi 4.3'ü piyasaya sürdü. Web tarayıcısının yeni sürümü, Vivaldi'nin birkaç temel aracını ve özelliğini...

Vivaldi Technologies, masaüstü ve Android için Vivaldi 4.3'ü piyasaya sürdü. Web tarayıcısının yeni sürümü, Vivaldi'nin birkaç temel aracını ve özelliğini geliştirdiği ve aynı zamanda kullanıcı gizliliğini daha da geliştirdiği için önemli bir yükseltmedir.

Vivaldi 4.3 zaten mevcut. Tarayıcı yeni sürümü otomatik olarak almalı ve yüklemelidir. Beklemek istemeyen kullanıcılar, masaüstü sistemlerinde güncellemeyi manuel olarak kontrol etmek için Vivaldi Menü > Yardım > Güncellemeleri Kontrol Et'e gidebilir. Tarayıcı yeni sürümü almalı ve bu noktada kurmalıdır.

Vivaldi mühendisleri, masaüstündeki tarayıcıda ve tarayıcının Android sürümlerinde Boşta Kalma Algılama API'sini devre dışı bıraktı. Google, API'yi yakın zamanda Chromium ve Google Chrome'da tanıttı.

Web sitelerinin API'ye erişmek için izin istemesi gerekir. İzin alırlarsa, boşta etkinlik olup olmadığını kontrol edebilirler, ör. klavye veya fare ile etkileşimler için.

Mozilla ve Apple, gizlilik endişeleri nedeniyle API'yi uygulamayacaklarını ve uygulamayı haklı çıkaracak gerçek dünya senaryolarının olmamasını zaten duyurdular.

Vivaldi 4.3, API'yi devre dışı bıraktı, bu da sitelerin API'ye erişim elde etmek için izin isteyemediği anlamına geliyor.

Vivaldi kullanıcıları, Ayarlar > Gizlilik'i ziyaret ederek ve Boşta Kalma Algılama alanının durumunu Engelle'den "Sor" veya "İzin Ver" olarak değiştirerek etkinleştirebilir. Sor, bir site Boşta Kalma Algılama API'sini kullanmak için izin istediğinde tarayıcıda istemleri görüntüler, izin ver, bu izni kullanıcı etkileşimi olmadan verir.

Vivaldi Çeviri

Vivaldi, bu yılın başlarında Vivaldi 4.0'da çeviri işlevini tanıttı ve web sayfalarındaki (yalnızca tüm web sitesinde değil) metin parçalarını çevirmek için seçenekler eklediğinde Vivaldi 4.2'deki işlevselliği geliştirdi.

Kendi kendine barındırılan çözüm, gizlilik dostudur, çünkü iletişim yalnızca kullanıcının sistemi ile Vivaldi'nin sunucuları arasında gerçekleşir.

Bir eleştiri noktası, desteklenen dillerin sayısının nispeten düşük olmasıydı; Bu, Vivaldi 4.3'ün piyasaya sürülmesiyle değişir, çünkü desteklenen dillerin sayısı 68 artarak 108'e çıkarılmıştır.

Vivaldi Translate iki ana işlev sunar:

Seçimi başka bir dile çevirmek için seçili metne sağ tıklayın.

Çeviri simgesine tıklayarak veya çeviri istemiyle etkileşim kurarak tüm web sayfasını çevirin.

Vivaldi 4.3'teki diğer değişiklikler

Ekran görüntülerini doğrudan tarayıcıda yeniden boyutlandırma özelliğine sahip, geliştirilmiş ve görsel olarak yenilenmiş ekran yakalama aracı.

Yeni tarayıcı sürümünde senkronizasyon kurulumu iyileştirildi: "Artık daha sezgisel, yenilenen Senkronizasyon, temel özelliklere ve seçeneklere dikkat çeken ve hesap kurulumunu ve kurtarmayı iyileştiren simgeler ve renklerle cilalandı".

İndirme paneli artık indirme hızını zaman içinde görsel olarak gösteren bir grafik gösteriyor. Ayrıca, indirmeleri yeniden başlatmak veya sistemde indirilenleri bulmak için yeni düğmeler.

Posta ve Takvim OAuth girişi, artık tarayıcı değil, yalnızca Posta ve Takvim aracına yönelik olacak şekilde değiştirildi. Kullanıcılar Posta aracında Gmail'e eriştiğinde (ve verilere erişmek için oturum açtığında) tüm Google hizmetlerinde oturum açmayı engeller. Ayrıca, ekler için yeni sürükle ve bırak desteği.

Vivaldi' Feed Reader, bir YouTube veya Google hesabında oturum açmadan YouTube kanallarına abone olmayı destekler.

Vivaldi 4.3, PWA kurulumunu destekler.

Android için Vivaldi 4.3, yeni Sekme Yığını Araç Çubuğu özelliğini destekler. Kullanıcıların bir web sayfasındayken bir Sekme Yığını içindeki sekmeleri değiştirmelerine olanak tanır.

Son Haberler