Volvo, Elektrikli Otomobiller Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı

Volvo, Elektrikli Otomobiller Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı
Volvo, elektrikli otomobil üretmenin, içten yanmalı motorlu bir araç üretmekten daha fazla çevreyi kirlettiğini iddia ediyor. İsveçli dev, elektrik pili...

Volvo, elektrikli otomobil üretmenin, içten yanmalı motorlu bir araç üretmekten daha fazla çevreyi kirlettiğini iddia ediyor. İsveçli dev, elektrik pili üretiminin çok fazla CO2 yaydığını iddia ediyor.

Volvo, elektrikli otomobil üretmenin, içten yanmalı motorlu bir araç üretmekten daha fazla CO2 emisyonu ürettiğini iddia ediyor. İsveçli üretici, iddiasını kanıtlamak için markanın ikinci elektrikli otomobili olan C40 Recharge'ın üretiminin tam karbon ayak izi üzerine bir araştırma yayınladı ve bunu içten yanmalı motorlu bir XC40'ın üretimiyle karşılaştırdı.

Sonuçlar, bir C40 Recharge üretiminin XC40'a kıyasla %70 daha fazla CO2 emisyonu ürettiğini gösteriyor. Her iki aracın da aynı Volvo fabrikasında, aynı montaj hattında üretildiğini ve hatta çok sayıda bileşeni paylaştığını unutmayın.

Volvo, elektrikli otomobillerin karbon ayak izinin nasıl azaltılacağını açıklıyor

Otomobil üreticisine göre, süreç tarafından üretilen Co2 miktarını artıran elektrik pilinin üretimi. Otomobilin çalışması için gerekli olan akü, üretim sırasında kaydedilen emisyonların üçte birini temsil ediyor. Volvo'ya göre, bir elektrikli otomobil, halihazırda içten yanmalı bir otomobilden daha fazla kirletmiş olarak pazara giriyor. Yollarda yürüdüğü andan itibaren daha az CO2 üretecek ve nihayetinde bir termal araçtan daha ekolojik olacaktır.

Volvo'nun çalışması ayrıca bir aracın tüm yaşam döngüsünün sorumluluğunu üstleniyor. Bir otomobilin yaşam döngüsü, üretim ile otomobil 200.000 km'ye ulaştığında oluşan tüm emisyonları hesaba katar. Elektrikli bir otomobilin tasarımı sırasında yayılan fazla CO2'yi yakalayabilmesi için, geri dönüşüm kutusundan geçmeden önce zorunlu olarak 200.000 km'den fazla yol kat etmesi gerekir.

Elektrikli pillerin üretiminde yer alan Co2 miktarını azaltmak için Volvo, üretim aşamasından itibaren temiz enerjiye dönülmesini önerir. Böylece, elektrik temiz kaynaklardan geliyorsa, bir C40'ın yaşam döngüsü boyunca yaklaşık 27 ton CO2 ayak izi olacaktır. Aksi takdirde, bir C40 Recharge, bir döngüde 50 tondan fazla Co2 üretebilir. Volvo İklim Eylemi Müdürü Jonas Otterheim, “Yalnızca kullanım aşamasında değil, tüm tedarik ve üretim zinciri boyunca yeşil elektriğe ihtiyacımız var” diye özetliyor.

Son Haberler